0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Szeretné elkerülni a következő nagy járványt? Akkor tegyen a biodiverzitásért!

A biológiai sokféleség csökkenése kihívást jelent a természet és az ember számára egyaránt. Az Ulmi Egyetem által vezetett tanulmány kimutatta, hogy a biológiai sokféleség csökkenése elősegíti a potenciálisan zoonózisos kórokozók terjedését.
fehérszélű törpedenevér pipistrellus kuhli kórokozók
Illusztráció
Fotó: Johanna, Pixabay

Ennek eredményeként a fertőzés kockázata magasabb volt a kompetensebb gazdákból álló, kevésbé változatos denevérkolóniákban. Ez a jelenség két konkrét koronavírus változat esetében volt nyilvánvaló. Az egyik az úgynevezett alfa-CoV 229E-szerű változat, amely az emberi megfázás vírusára hasonlít. A másik a béta-CoV 2b változat, amely a SARS koronavírusokkal áll rokonságban.

„Eredményeink összhangban vannak az úgynevezett Egy Egészség (One Health) megközelítéssel. Ez azt sugallja, hogy szoros kapcsolat van a környezet, az állatok és az emberek egészsége között” – mondta Sommer. A tanulmány bemutatja, hogy a vadon élő állatok faji összetételében bekövetkező változások – amelyeket az élőhelyükre való emberi behatolás vált ki – hogyan segíthetik elő a kórokozók terjedését.

A denevérek védelme a jövőbeli járványok elleni védekezés mellett ökológiai okokból is fontos. Ez a sokszínű állatcsoport ugyanis számos ökoszisztéma szolgáltatást nyújt.

Szabályozzák a rovarpopulációkat, beporozzák a növényeket és terjesztik azok magvait. Élőhelyük megőrzése és védelme ezért nemcsak az ilyen ökoszisztéma-szolgáltatások fenntartásához elengedhetetlen, hanem a világjárványok megelőzéséhez is hozzájárul.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: