0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

A lajhárok csigalassúsággal kúszó univerzuma

A Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben őshonos háromujjú lajhárok a világ leglassabb emlősállatai. Életük legnagyobb részét a fákon lógva töltik, leveleket, rügyeket, virágokat és gyümölcsöket majszolva. Vagy éppen szundikálva.

Bonyolult szimbiózis

Tehát a lajhár nem csak jön és ürít, hanem abszolút tudatosan teszi, amit tesz. Az ürüléke lesz a bölcsője a lajhármoly petéknek, akik egyébként a bundájában laknak. Ezért érkeznek egyszerre a földre.

A lajhárnak nemcsak az a célja, hogy könnyítsen magán, hanem, hogy közben lehozza a molyt is, aki lent belepetézik a friss ürülékbe, aztán már cammoghat is tovább, mint aki jól végezte dolgát.

Ezt követően a talajszinten cseperedő lepkék már csak abban reménykedhetnek, hogy beköltözhetnek egy lajhár dús és meleg bundájába. Teljesen jogos, ha most azon morfondírozik, hogy mi érdeke származik ebből a lajhárnak, mindjárt erre is fény derül.

Utaznak ott még mások is

A molyok nem csinálnak nagy ügyet az ürítésből, feleslegüket egyszerűen a lajhár bundájába eregetik. Utóbbi szintén nem csinál ebből nagy ügyet, sőt meglepően hálás érte. A molykaki és az elöregedett lepkék tetemei gazdagítják a bunda tápanyagtartalmát. De miért kell, hogy táptalaj legyen a lajháron? Eléggé macerás lenne, ha kinőne a hátából egy Cecropia, viszont az algaerdőknek tökéletes szálláshely. És még a mosolygós lajhár sem fog beleszakadni a vonszolásukba.

A szürkés-barnás szőrű lajhár bundája a zöldmoszattól kap egy kis rejtőszínt, ami adott helyzetben (például alvás közben) életmentő lehet. De van ennek még más jelentősége is: a lajhár szőrét nyalogatva az algákból létfontosságú tápanyagokhoz (cukrok, zsírok, nitrogén) jut, amelyekkel kiegészítheti szerény étrendjét. És nagyon is elképzelhető, hogy a lajhárok testén növekvő algakertek jelentősen növelik az életben maradásuk esélyeit.

A szőrdzsungelben élő gombák pedig a szerves anyagok elbontásáért felelnek, amivel növelik a szőrzet nitrogéntartalmát, serkentik az algák növekedését, valamint védik az algákat a kiszáradástól és a sugárzástól. És még antibiotikumot is termelnek, amely megvédi a lajhárt a bakteriális fertőzésektől. Így még a gyógyszertár is kéznél, akarom mondani nyelv közelségben van. A szakemberek úgy gondolják, ezek azok az előnyök, amikért ezt a különös közösséget hordozza, és alkalomadtán kockáztatja az életét.

A lajhárok akár 30-40 évig is élhetnek a hozzávetőlegesen 125 grammnyi mikrobiális biomasszájukkal együtt, ha minden ürítés után sikerül visszakúszniuk egy biztonságos fára. Amíg még van fa, amire felmászhatnak És amíg nem kerülnek összetűzésbe valamelyik ragadozóval.
Ez is érdekelheti:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: