0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 9.

A lajhárok csigalassúsággal kúszó univerzuma

A Közép- és Dél-Amerika esőerdeiben őshonos háromujjú lajhárok a világ leglassabb emlősállatai. Életük legnagyobb részét a fákon lógva töltik, leveleket, rügyeket, virágokat és gyümölcsöket majszolva. Vagy éppen szundikálva.

A lajhárok a fákon érzik magukat elemükben, -ha lehet egyáltalán ilyet mondani-, ott mindenük megvan, ami csak kellhet nekik: ennivaló, levegő és nyugalom. Nincs semmi sürgetés, csak elvannak és lajhárkodnak. Mindennek megvan a rendje és a helye az életükben.

Más nem is hiányzik nekik? Dehogynem, még ha elképesztően lassú is az anyagcseréjük, üríteniük nekik is kell néha. Viszont a fákon nincs vécé, és annyit még ők is tudnak, hogy nem illik csak úgy lepotyogtatni az ürüléküket.

Bizonyára azzal is tisztában vannak, hogy a magas fákon nagyobb biztonságban vannak, mint lent a földön, mégsem riadnak vissza attól, hogy talajszinten végezzék el dolgukat.

Rettenetesen veszélyes kaland számukra lemerészkedni a földre, hetente egyszer mégis kockára kell tenniük az életüket.

A szertartás

A jelek szerint ez a szertartás különösen fontos szerepet tölt be életükben. Ilyenkor a lomha állatok  -akiknek mintha az arcukra ragadt volna egy földöntúli boldogságot sejtető mosoly- szokásukhoz híven leereszkednek a mélybe, hogy ássanak maguknak egy lyukat fájuk tövében, majd abba helyezzék el emésztésük végtermékeit.

Miért ilyen előzékenyek és miért ennyire precízek, mikor tudják, hogy az életüket kockáztatják mindezzel?

A kutatók sokat törték a fejüket, hogy megértsék ezt a kockázatos és rendkívül energiaigényes folyamatot. Vajon a fákat akarják megtrágyázni? El akarják rejteni az árulkodó ürüléket a ragadozók elől? Vagy így próbálnak meg kommunikálni a szintén remete életmódot folytató többi fajtársukkal? Valamilyen nyomós okuk kell, hogy legyen rá. Olyan, amiért érdemes vállalni ezt a nem csekély rizikót.

Egyes kutatók szerint ez egy olyan ősi ösztön, melytől nem volt motivációjuk megszabadulni, míg mások amellett érvelnek, hogy szerves köze van sajátos kis univerzumukhoz. Mégis csak jobb érzés arra gondolni, hogy van valami értelme a dolognak, hogy a hosszú távú jó reményében teszik. Minden valószínűség szerint abban bíznak, hogy túlélik és lesz alkalmuk kiélvezni munkájuk gyümölcsét.

Közelítsünk rá

Igen, a kutatóknak súlyosan meg kellett sérteniük a lajhárok személyiségi jogait -mert senkit sem illik kakilás közben meglesni-, annak érdekében, hogy megértsék, mi is történik valójában. Nem ismerünk teljesen egy fajt, amíg nincs tudomásunk az meg az összes többi olyan fajról, amellyel együtt él, vagy valamilyen módon összekapcsolódik vele az élete. Így volt ez korábban a komótosan mozgó állatokkal is.

Míg fel nem fedezték, hogy egy csodálatra méltó, komplett miniuniverzumot hurcolnak magukkal a bundájukban, amelyben akár többszáz rovar is élhet: szúnyogok, kullancsok, atkák, vérszívó legyek, bogarak és lajhármolyok.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: