A besugárzás erősödésével (1700 joule/cm2 napi átlag felett) diffúz festékkel vonták be a tetőt, idén már április végén.
A szellőzőablakok a házak észak-déli tájolásából adódóan kelet-nyugati állásúak, a klímaszabályozást és a tápoldatozást természetesen számítógép vezérli. Az energiaernyő része az üvegház felszereltségének, árnyékolóernyő viszont egyelőre nincs benne, bár a mind gyakoribb 25 °C feletti átlaghőmérséklet nagy valószínűséggel ezt is indokolttá teheti. A 12 hektáron nyolc növénymérleg szolgálja a növények tápanyagigényének minél pontosabb kiszolgálását.
Számottevő megtakarítás

Idén január első hetében már palántáztak. A fürtös paradicsomból négyzetméterenként 1,8 két szárra nevelt palántát ültettek, ezért később sem kell újabb szárat meghagyni, így lehet leghatékonyabban elérni az egyenletes növényállományt. A szilva alakú koktélparadicsomnál azonban az ötödik héten négyzetméterenként négy szálra bővítettek, hogy növeljék a fajlagos hozamot, magyarázta Boda Péter telepvezető.
A függesztett csatornákban kókuszrost termesztőtáblákon hajtatnak, elsősorban azért döntöttek e közeg mellett, mert nem okoz gondot az elhelyezése letermesztés után. A táblákat visszaveszi a forgalmazó és virágföldet készít belőle, így megvalósul a körforgásos gazdálkodás.
Az első szedés előtt két-három zöld fürtöt kitakarnak, utána pedig úgy leveleznek, hogy egy zöld, egy érő és egy már piros bogyós, szedhető fürt látszódjon. A késsel eltávolított leveleket a sorok alá terített fehér szöveten hagyják egészen a termesztés végéig, ezzel is támogatva a biológiai növényvédelmet. A levelekkel ugyanis sok természetes ellenséget kidobnának. A munka könnyítésére a szezon végén A kiváló bogyóminőség és a növények kímélése érdekében metszik (ollóval) a fürtöket.
A hagyományos fürtös típusnál 5 bogyós, cseresznyeparadicsomnál 10-12, a szilva alakúnál 8-10 bogyós fürtöket nevelnek, és a kezdeti időszakban fürttartókat is használnak.

Az új házakban az összes drénvizet visszaforgatják, aminek köszönhetően legalább 35-40%-os tápanyag-megtakarítást érnek el, árulta el Szabó Balázs. Az öntözővíz minőségét fordított ozmózison alapuló eljárással javítják, és ezzel növekszik a tápoldatozás hatékonysága is. A drénvizet pedig UV-szűrőkkel, ultrahangos megoldással és peroxid adagolásával kezelik, mielőtt visszaforgatják.
A vírus főként a zöldmunka során a hajtásvégeken ejtett sebeken támad, és a növény fejlődésével utazik tovább az új hajtásrészekbe, magyarázta Boda Péter.
A vízellátás biztonságát négy, egyenként 360 köbméteres víztartály szavatolja. A kalcium-nitrátot folyékony állapotban veszik, mert így gazdaságosabb, mint a szilárd készítmény, még akkor is, ha meg kellett venni hozzá egy plusz tartályt.

A biológiai növényvédelem jól működik, a Koppert receptúrája alapján dolgoznak, Forray Alfréd mellett a Laurens Team munkatársa, Kovács Gábor is rendszeresen látogatja a telepet.
Tavaly a fürtös paradicsomból elérték a heti 2,8 kilogrammos hozamot, és a viszonylag késői ültetés ellenére összességében meghaladták az 55 kilogrammos termésátlagot négyzetméterenként. A cseresznyeparadicsomból és a szilva alakúból pedig 27 kilogramm felett alakult a hozam.