Többletadót vetnek ki a dán szarvasmarha-, sertés- és juhtenyésztőkre 2030-tól. A büntetőadóként is értelmezhető jogszabály elsősorban azért a fent felsorolt állatok tenyésztőit sújtja, mert ezek jelentős metánkibocsátásért felelősek, így hozzájárulnak a globális klímaváltozáshoz. Az adóról szóló jogszabály részleteiről a dán kormány, a gazdák képviselői, valamint a szakszervezetek nemrég egyeztek meg.
A tárcavezető elismerte, Dánia az első ország, amelyik hasonló adót vezet be, ugyanakkor reméli, hogy több kormányzat követi majd a példát. Új-Zéland egyébként majdnem előzött, ott 2025-re terveztek egy hasonló adónemet beiktatni, de pont a napokban vonták vissza a jogszabályt a gazdák tiltakozása és politikai irányváltás következtében.
Az állattartók az államkasszába a szén-dioxid kibocsátásának egyenértékében lesznek kénytelenek fizetni a metánkibocsátás után, méghozzá 300 dán koronát, azaz nagyjából 16 ezer forintot tonnánként. Ha ez még nem lenne elég, a döntés szerint öt év alatt, tehát 2035-re ez az összeg 750 koronára emelkedik. Ugyanakkor az érintett gazdák esetében ezt egy jövedelemadó-csökkentés valamelyest kompenzálja majd.
Kutatók szerint a metán a szén-dioxidnál jóval nagyobb mértékben felelős a klimatikus változásokért, az állattenyésztés pedig az emberi tevékenység általi kibocsátás 32 százalékáért felel.
Ez is érdekelheti:
Gombák segíthetik a méhpusztulások enyhítését és a biodiverzitás fenntartását