Ólom, kadmium illetve egyéb nehézfémek is jelen vannak a talajban, úgy, mint a földkéreg természetes elemei. Ám egyes régiókban még a szokottnál is nagyobb százalékban, a fémtartalmú műtrágyák túlzott használata miatt. Az organikus termesztés erre is megoldást kíván nyújtani, így étcsokoládé előállításakor is egyre több gyártó alkalmazza.
Úgy tűnik azonban, még biocsokoládé vásárlásakor sem lehetünk nyugodtak. A Frontiers in Nutrition folyóiratban közzétett tanulmány során pont, hogy az organikus termékek szerepeltek legrosszabbul a több tucatnyi vizsgált étcsokoládé közül – írja a CNN.
A lista élére kell kerülnie
Kutatásuk során az amerikai tudósok 72 különböző étcsokoládé-terméket vettek górcső alá, anélkül, hogy azok márkáit megnevezték volna.
Ehhez pedig azért választották az édesség ét verzióit, mert azok tartalmazzák legnagyobb százalékban a kakaót, mely termesztése során szennyeződés léphet fel.
Az étcsokoládék 43%-a több ólmot tartalmazott a Kaliforniában megengedett maximális dózisszintnél, míg az arány kadmium esetében 35% volt. A kutatók emellett arzénszintet is vizsgáltak: olyan terméket nem találtak, mely jelentősen szennyezett lett volna a nehézfémmel.
„A tanulmányban szereplő kakaótartalmú termékek ugyanannyi vagy akár még több ólmot és kadmiumot tartalmaznak, mint azok az élelmiszerek, melyeket az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a leginkább szennyezettek tart” – hangsúlyozta Jane Houlihan, a Healthy Babies Bright Futures szakmai szervezet igazgatója.
Kadmium pedig legnagyobb arányban a napraforgómagot, a spenótot, a salátákat és a burgonyachipseket szennyezi.
Viszlát, étcsokoládé?
Fontos megjegyezni, hogy az étcsokoládé fogyasztását – édesség lévén – a táplálkozási szakemberek egyébként is csak kis mennyiségben ajánlják. Ha valaki ezt betartja, bizonyára úgy gondolja, az a kevés nehézfém, melyet a szennyezett termékkel bevisz, nem fejt ki semmilyen hatást.
Ám a kockázat várandósok, kisgyermekek illetve egészségügyi problémával küszködők esetében még magasabb. Emellett a fogyasztás gyakorisága sem mindegy.
A WHO pedig egyértelműen kimondja, gyermekek esetében nincs olyan, hogy biztonságos ólommennyiség. Az ugyanis szervezetükben hatékonyan fel tud szívódni, befolyásolva agyuk fejlődését, figyelemzavarokat, tanulási nehézségeket, akár alacsony IQ-szintet eredményezve.
Bár a CNN cikkében megszólaltatott amerikai Édességgyártók Szövetsége (National Confectioners Association) hangsúlyozta, továbbra is nyugodtan fogyaszthatunk mértékkel étcsokoládét, Jane Houlihan szerint itt az idő, hogy a szakemberek felhívják a figyelmet az azzal járó kockázati tényezőkre.
Fotók: Freepik