0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 28.

Hol tart ma a wallisi juh?

Mintegy 10 éve kerültek hazánkba a wallisi juh első példányai, egész pontosan 2013 decemberében érkeztek Ausztriából, egy lelkes házaspár, Rábai Hedvig és Zsoldos Árpád jóvoltából. A fajta hazai helyzetének alakulásáról Hedviggel beszélgettem.

Aki érdeklődik a juhtartás, a juh­fajták iránt, az biztosan belefutott már a szép küllemű, laikus szemnek is tetszetős fajtába, a wallisi feketeorrú juhba. A svájci eredetű magas­hegyi fajta még hazájában is viszonylag ritka, nem árutermelő juh, a tenyészcél elsősorban a fajta fenn­tartására, a standardnak minél jobban megfelelő egyedek tenyésztésére irányul.

a wallisi feketeorrú juh
Dalmore, a német import kos Hédivel

Az, hogy a wallisiak mellett tette le a voksát, több körülménynek köszönhető. Amikor tanyára költöztek, belevágtak a juhtartásba is. Hedvigék sosem termelési célból akartak juhokat, kifejezetten kedvencnek tartottak pár merinót. A szaporulattal sem tudtak mit kezdeni, ahonnan a juhok származtak, oda visszavihették a bárányokat. Viszont így szembesültek azzal, hogy bizony a merinó bárányok nem házikedvencként élik le életüket, mennek az olasz piacra. És kedvencnek sem keresik őket, mert nem hobbifajta.

Így aztán Hedvig keresni kezdett egy olyan tetszetős fajtát, ami nem elsősorban árutermelő fajta. Bele is futott a wallisi juhokba, amelyek a laikus szemnek is megragadó kinézettel rendelkeznek, ráadásul viselkedésük is barátságos.

Szerelem volt első látásra, ezzel nem is volt probléma, végül is ez a fajta volt már a világ legszebb fajtájának is választva. A beszerzésük viszont igen nehéz, nem gyakori fajta, itthon nem is ismerték. Végül egy osztrák tenyésztőt talált, ahonnan az első két állat érkezett hozzájuk. (Pimpa – ő szerepelt 2015-ben a Kistermelők Lapja címlapján – és Lipót, a kos). Ahogy Hédi meséli, két igen jó svájci vérvonalú bárányhoz sikerült hozzájutni, amit akkor még nem értékelt, de utólag nagy szerencsének tart.

wallisi feketeorrú juh
Legelőre tartva

Az évek során további juhok érkeztek hozzájuk több országból, mindnél elsődleges volt a jó és ismert származás és a kitűnő küllem. 2018-ban Svájcból sikerült egy koshoz jutniuk, ami elsőre nem hangzik szenzációnak, addig, míg nem szembesül az ember azzal, hogy a fajta anyaországából szinte lehetetlen tenyészállathoz jutni. A kos behozatala is majdnem egyéves procedúra volt, rengeteg papírmunkát és utánjárást igényelt. A létszám sosem volt nagy, de bevallottan hobbitenyészet az övék, így nem is törekedtek nagy állományra.

Ma öt anya, egy kos az állandó létszám, illetve a szaporulat. Ilyen létszám mellett viszont meg lehet teremteni az ideális tartási feltételeket: minden állat kézhez szokott, „személyre szabott” az ellátásuk, azonnal észreveszik, ha bármi gond van.

A fajta népszerű, várólista van a bárányokra, pedig egyre több tenyészet létesül itthon. Jelenleg 7 törzstenyészet működik hazánkban – Hédiék állományát is beleértve –, és 2000-2500-ra becsüli a hazai wallisi létszámot, ami igencsak szép növekedésnek tekinthető 10 év alatt. A nagy kereslet persze azt a veszélyt rejti, hogy olyanok is belevágnak a tenyésztésbe, akik csak az anyagi hasznot látják a fajtában, ez is belejátszhat a tekintélyes létszámnövekedésbe. Szerencsére a wallisi nem egy egyszerűen tartható fajta, ez talán gátat vethet a felelőtlen szaporításnak. Mivel a tenyészcél elsősorban a fajtafenntartás és minőségi egyedek létrehozása, így nagyon szigorúan kellene venni a tenyésztésbe állítás feltételeit. Az ideális az lenne, ha szakbírók döntenének a tenyésztésbe vehető juhokról, de ez ma még Magyarországon csak álom. Hédi határozottan javasolja minden tenyésztőnek, hogy maga váljon az állománya szakképzett bírájává, szigorúan megítélve, mely egyedeket tenyészti tovább.

wallisi feketeorrú juh
Balambér idén került Angliába fedezőkosként
Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: