0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Mogyorótelepítési lázban ég Hollandia

Hollandiában egyre többen telepítenek mogyorót, meglátva a lehetőséget abban, hogy a növekvő fogyasztást túlnyomórészt importból fedezi az ország, miközben kimondottan jó időjárásálló növényről van szó – írja a fruchthandel.de portál friss cikke.

Annak kapcsán született a cikk, hogy a diófélék termesztőinek holland szövetsége már másodszor szervezett mogyorónapot. Ezúttal a délnyugat-hollandiai Rillandban (a belga határról nem messze, Antwerpen szomszédságában) biztosította a szakmai nap helyszínét egy olyan gazdálkodó, aki a közelmúltban telepített 28,5 hektár mogyorót – ezzel a legnagyobbnak számít az országban –, és további bővítést tervez.

Hogy miért merte meglépni, arra azt válaszolta, hogy a diófélék fogyasztása növekszik, és jelenleg szinte minden diófélét importálnak. Az üzleti terv pedig úgy nézett ki, hogy egy vállalkozói csoporttal együtt hat szélturbinát építtetett, és 26 hektárnyi földjét bérbe adta napelem-telepítés céljára,

ebből tudta fedezni az ültetvénytelepítés költségét, illetve pótolni a kieső bevételét arra a 4-5 évre, mire az ültetvény termőre fordul. Korábban a gazdálkodó szántóföldi növényeket termesztett és körteültetvényei vannak, utóbbit meg szándékozik tartani a mogyoró mellett is.

Bár kétségkívül ő lépte a legnagyobbat, koránt sincs egyedül: a szántóföld-tulajdonosok és tejelő tehenet tartó gazdálkodók közül is mind többen telepítenek héjasokat (diót, mogyorót) Hollandiában.

A diófélék 2016 óta szerepelnek a holland táplálkozástudományi központ által összeállított ajánlásban, naponta és fejenként 25 gramm az ajánlás. Ez mintegy 25-30 ezer hektárnyi ültetvényben terem meg, tehát fejlődési potenciál bőven van

– részben ezen felbátorodva vágnak bele sorra az ültetvénytelepítésbe a gazdálkodók. A másik nagy ösztönző pedig, hogy a dió és a mogyoró kevésbé érzékeny a szélsőséges szárazságra, a túlzott nedvességre és a jégesőre – bár az optimális növekedés érdekében a fákat föld alatti csepegtető öntözéssel látják el.

A szántóföldön gazdálkodók és a gyümölcstermesztők mellett sok tejtermelő gazdaságban is ültettek héjas termésűeket az elmúlt években. Ezeken a gazdaságokban a diófák kettős célt szolgálnak:

az első néhány évben a fák alatt még lehet füvet kaszálni, idővel pedig a fák a diótermés mellett árnyékot is adnak a teheneknek.

Hollandiában a héjas termésű gyümölcsök összes ültetvénymérete 60 hektárról 160-ra nőtt 2015 és 2024 között, és az ezzel foglalkozó gazdaságok száma szintén 60-ról 160-ra emelkedett, számolt be róla a fruchthandel.de portál cikke.

Aszálytól és özönvizektől szenved a lengyel szabadföldi zöldségtermesztés

Zöldségek a konyhára: „tudjuk, hogy egészséges alapanyagokból készülnek az ételek”

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: