A kakaó növény igen érzékeny a klímaváltozás okozta stresszre. Éppen ezért a terméshozam évről-évre csökken, idén is folyamatosan kongatják a vészharangot, miszerint nem lesz elég csokoládé, és az is drágán kerül majd a boltok polcaira.
Emiatt több cég dolgozik alternatívák kidolgozásán, például pörkölt zabot vagy karobot használnak a kakaós ételekben, melyek íze hasonlít a csokoládéra.
Egy kaliforniai cég, a California Cultured azonban magát a kakaót igyekszik előállítani laboratóriumi körülmények között – írja a Phys.org. Ehhez kakaóbab sejteket „nevelnek” cukros vízben egy bioreaktorban. Ezzel a módszerrel egy hét alatt „érik” be a kakaó, szemben a hagyományos módon növénytermesztéssel, ahol 6-8 hónap az érési idő. A mesterséges kakaó-tenyészet emellett kevesebb vizet és élőmunkát igényel. A cég tervei szerint már jövőre piacra kerülhet a labor-kakaó, amivel nem csak a világ csokoládé-igényére kínálna megoldást, de mindezt megfizethető áron. Sőt, a kakaó-termesztéssel járó természetpusztítást is meg lehet előzni az általuk alkalmazott módszerrel.
Többen is dolgoznak a kakaó megmentésén
Több fronton is küzdenek a szakértők a kakaó megmentéséért. A Mars édességgyártó cég például rendelkezik egy kutatóegységgel a Kaliforniai Egyetemen Davisben, ahol egy ellenállóbb kakaó növény létrehozásán dolgoznak. Ezen a helyen számtalan kakaócserjét nevelnek. A tudósok azt igyekeznek megtudni, hogy miben rejlik az betegségekkel szembeni ellenállóságuk. Ezzel próbálnak a kakaótermelőknek segíteni a megfelelő terméshozamok elérésében.
Az izraeli Celleste Bio szintén a kakaópor és kakaóvaj gyártását igyekszik zárt térbe hozni, szintén sejttenyészetekkel. Ezzel igyekeznek stabillá tenni az ellátási láncot a klímaváltozástól függetlenül. A technológiájuk iránt a Mondelez édességgyártó óriás is érdeklődik.
Izraelben emellett a gázai háború is hozzájárult néhány éghajlati szélsőségeknek ellenálló kakaó fácska felfedezéséhez. Ahogy korábban a magyarmezogazdasag.hu-n is írtunk róla, a Volcani Intézet 140 palántát küldött egy dél-izraeli létesítménybe. Azt szerették volna tanulmányozni, hogyan lehet a trópusi növényt száraz körülmények között termeszteni. Ezt a területet néhány nappal később a palesztin Hamász támadása érte, és a mezőgazdasági kutatóközpont is hónapokra áram és öntözés nélkül maradt.
ezzel pedig egy jövőbeli, klímaváltozásnak ellenálló fajta alapjai lehetnek.
Ez is érdekelheti: