0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Ez történik, ha a tehéntejet szójatejre cseréljük

A szójatejnek a tehéntejjel szembeni előnyei heves viták tárgyát képezik, az előbbi egyre növekvő népszerűségének dacára.

Egy nemrégiben megjelent tanulmány randomizált, kontrollált vizsgálatok eredményei alapján értékelte, hogy milyen hatással van a szív- és érrendszerre, ha tehéntej helyett szójatej fogyasztása mellett döntünk.

Forrás/Designed by: Freepik

A több tudományos értekezés eredményeit összehasonlító tanulmányban a kutatók 17 különböző vizsgálat eredményeit összesítették, mely így összesen 500 fős mintát adott ki. A vizsgálat során átlagosan fél liter szójatejjel helyettesítettek fél liter tehéntejet. A szójatejből származó napi fehérje adag 22 g volt, míg a tehéntejből származó fehérje mennyisége 24 g.

A tanulmányok közül három kísérletben vettek részt egészséges alanyok, míg a többi különböző betegségekkel küzdőket (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, elhízás stb) vizsgált.

Az eredmények alapján elmondható, hogy a tehéntej szójatejjel történő helyettesítése lényegesen csökkentette az LDL („rossz koleszterin”) koleszterinszintet, a vércukorszintet jelző markereket azonban nem befolyásolta, függetlenül attól, hogy a szójatej tartalmazott-e cukrot vagy sem. A szójatej a gyulladást jelző CRP szintet és a vérnyomást is csökkentette.

A tanulmány szerint az állati fehérjeforrások hüvelyesekkel történő felcserélése 23 százalékkal képes csökkenteni a szív és érrendszeri betegségek kockázatát.

Egy másik tanulmány szintén a szójatermékek hatását vizsgálta, mégpedig a daganatos megbetegedések vonatkozásában.

52 vizsgálat összesített adatai alapján elmondható, hogy a SZÓJATERMÉKEK fogyasztása 31 százalékkal csökkenti a daganatos megbetegedések kockázatát.

A vizsgálatokban 86 ezren vettek részt és a megfigyelések alatt közel 45 ezer daganatos betegség alakult ki.
A legtöbb szóját fogyasztó nők körében a daganatos betegségek kockázata 24 százalékkal volt alacsonyabb. Férfiak esetében az összefüggés az összes rákos betegség vonatkozásában ugyan nem volt statisztikailag számottevő, ám a prosztatarák kockázata lényegesen, 53 százalékkal alacsonyabb volt.

A tanulmány kitért a szójatermékek sokszor kritizált lektinjeinek és fitoösztrogénjeinek hormonrendszerre gyakorolt hatására is: azoknál, akik sokszor fogyasztottak szóját, a nőgyógyászati daganatos megbetegedések kockázata 29 százalékkal, míg az emésztőrendszeri megbetegedések 26 százalékkal voltak alacsonyabbak.

Mindezek alapján elmondható, hogy a szója kiváló fehérje-, rost- és antioxidáns-forrás, érdemes tehát rendszeresen fogyasztani.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/PubMed

Magazin ajánló: