0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 6.

Zöldebbek a tagállamok KAP tervei, mégse ütik meg az EU-s elvárást

Az Európai Számvevőszék jelentése szerint a KAP nemzeti stratégiai tervek nem felelnek meg az EU környezetvédelmi célkitűzéseinek, és a következő KAP-ban erőteljesebb monitoring- és értékelési rendszereket javasol a tagállamok számára.

A KAP 2023-27-es végrehajtására vonatkozó tervek

„zöldebbek, mint az előző KAP-időszakban, de nem felelnek meg az EU éghajlat- és környezetvédelmi ambícióinak”,

és „hiányoznak a zöld teljesítmény értékelésének kulcsfontosságú elemei” – áll az Európai Számvevőszék által hétfőn (szeptember 30-án) közzétett jelentésben.

zöld KAP
forrás: Pxhere.com

A 2012-es KAP-reform egyik fő változtatása az volt, hogy a KAP végrehajtásának tagállami mozgásterét a nemzeti stratégiai terveken keresztül növelték. A számvevők azonban megjegyezték, hogy a tervek elmaradnak az európai zöld megállapodás (Green Deal), különösen a „Farm to Fork” stratégia által kitűzött céloktól.

A 2020-ban közzétett stratégia 2030-ra a növényvédő szerek használatának 50%-os csökkentését, ugyanerre az évre a műtrágyák használatának 20%-os csökkentését és a biogazdálkodással művelt területek 25%-os növelését írta elő.

A jelenlegi KAP a környezetvédelmi és éghajlati célkitűzéseket „a politika központi kérdései közé helyezi” – mutatott rá válaszában az Európai Bizottság.

Hozzátette, hogy a tagállamok „részleges információkat” szolgáltatnak a KAP-nak a Zöld Megállapodás célkitűzéseihez való hozzájárulásáról, mivel azok a KAP-on kívüli szakpolitikákhoz is kapcsolódnak.

2025 végéig az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak benyújtandó jelentésében a Bizottság számszerűsíteni fogja a nemzeti stratégiai terveknek az EU Zöld Megállapodás célkitűzéseihez való hozzájárulását „az üvegházhatású gázok kibocsátása tekintetében, valamint értékelni fogja a biogazdálkodással érintett területek és a tájképi jellemzők változását” – állapította meg a blokk végrehajtó testülete.

zöld állattenyésztés
forrás: Pxhere.com

Zöld követelmények

A 2023-27-es KAP megerősített zöld feltételrendszerről rendelkezik – azokról a környezetvédelmi agronómiai követelményekről, amelyeknek a mezőgazdasági termelőknek meg kell felelniük ahhoz, hogy hozzáférjenek a támogatásokhoz.

A számvevőszéki ellenőrök szerint azonban ezt a megerősítést „nem használták ki teljes mértékben” a zöld célkitűzések elérése érdekében.

A tagállamok ehelyett a stratégiai tervek által biztosított rugalmasságot arra használták, hogy „csökkentsék egyes követelmények alkalmazhatóságát vagy késleltessék azok alkalmazását”.

Mielőtt az EU a mezőgazdasági termelők tiltakozására válaszul 2024 elején enyhítette volna a zöld követelményeket, az ellenőrzés szerint számos tagállam már korábban is mentesített bizonyos kedvezményezetteket egyes kötelezettségek alól, vagy elhalasztotta a zöld intézkedéseket.

Az ökorendszerek (eco-sceme), vagyis a mezőgazdasági termelőknek a környezetvédelmi intézkedésekre való ösztönzése a helyszínen „többnyire a meglévő zöld gazdálkodási gyakorlatok folytatását jelentették” – derült ki az Írországban és Franciaországban végzett ellenőrzésekből. Más országokban, például Spanyolországban és Lengyelországban nem álltak rendelkezésre adatok az általános változás értékeléséhez.

A tagállamok további rugalmasságot követelnek a KAP végrehajtásával járó adminisztratív terhek általános csökkentése érdekében.

A szeptember 23-i agrárminiszteri tanácsi ülésen az uniós miniszterek arra kérték a Bizottságot, hogy egyes teljesítménymutatók esetében tekintse a 2023-as és 2024-es évet „tanulási időszaknak”, hogy ne büntesse azokat a tagállamokat, amelyek hibáznak a 2025. február 15-ig esedékes kötelező éves teljesítményjelentéseikben.

mezőgazdaság növénytermesztés zöldítés biodiverzitás
forrás: Pxhere.com

A nyomonkövetési keret megerősítése

Az ellenőrök azt javasolták, hogy a Bizottság erősítse meg a KAP jövőbeli nyomonkövetési keretét az éghajlati és környezeti teljesítmény tekintetében. Az Európai Bizottság számára azonban ez olyan jogi rendelkezéseket érint, amelyekről a jövőbeli KAP-ban, 2027 után fognak tárgyalni.

A végrehajtó testület mindazonáltal kijelentette, hogy elkötelezett a tagállamok közötti „zöld” bevált gyakorlatok cseréjének előmozdítása mellett.

„Egy új, a Bizottság által finanszírozott tanulmány értékelni fogja a nemzeti tervekben a zöld stratégiákkal kapcsolatos legjobb gyakorlatokat” – magyarázza a Bizottság a könyvvizsgálói jelentésre adott válaszában.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Euractiv

Magazin ajánló: