A Kas als Energiebron megbízásából a Delphy Improvement Center egyéves paprikakísérletet állított be három, energiaernyővel felszerelt 1000 négyzetméteres üvegházban, hogy megvizsgálják, miként lehet minél kevesebb fosszilis energia felhasználásával, pótmegvilágítás nélkül egészséges, jó minőségű paprikát termeszteni. A 2022 novemberétől 2023 novemberéig tartó kísérletben a blocky típusú Alzamora F1 paprikafajtát ültették kétféle közegbe, kőzetgyapotba és farostba, mert arról is adatot gyűjtöttek, hogy milyen hatással van az ültetőközeg a növény egészségére.
Két hétig állandó 21 °C-os hőmérsékletet tartottak az üvegházban a jó gyökérfejlődéshez, majd fokozatosan tértek át a magasabb nappali és alacsonyabb éjszakai hőmérsékletekre a generatív fejlődés elősegítésére.
A termesztés első hetei energiaigényesnek mondhatók. Az első párátlanításra a hatodik héten került sor. A termesztés teljes energiafelhasználásának 36%-a az első tíz hétre esett, melynek 44%-át a csöveken keresztüli fűtésre fordították. A tenyészidőszakban összesen 18,7 m³/m² gázegyenértéket használtak fel, ebből 13,8 köbmétert állományfűtésre, és 4,9 köbmétert a párátlanítási célű fűtésre.
Ezenfelül elemzést végeztek az alacsony energiafelhasználást segítő, úgynevezett LowE-üveg energiafogyasztásra gyakorolt hatásáról. A kísérleti üvegház hagyományos üveggel borított, ezért szimuláció segítségével mutatták ki, hogy ilyen termesztési körülmények között az átlátszó üvegházi üveghez képest a LowE-üveg 28%-os energia-megtakarítást eredményezhet.
A kőzetgyapotba ültetett palánták esetében a 15. héten kezdődött a szedés, míg a faroston nevelt növényeknél egy héttel később. A terméshozamot befolyásolta a farostban megkötődött nitrogén és a felhalmozódott baktériumok mennyisége, kőzetgyapoton 33, faroston 29,3 kilogrammos négyzetméterenkénti termésátlagot mértek.
A paprikát célzó kísérletet egyebek közt támogatta a Cultiléne, a Ludvig Svensson, a Bayer De Ruiter, a Rijk Zwaan és a Syngenta vállalat is.
Ez is érdekelhet: