0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Természetes védelem a szőlőtermesztésben: hogyan segít a szalicilsav?

A szalicilsav olyan fitokémiai anyag, amely jótékony hatással van ugyan az emberi szervezetre, de jelen van a különböző növényekben is, ahol létfontosságú szerepet játszik a kórokozók elleni védelemben.

A környezetkímélő termesztési, növényvédelmi eljárások célja, hogy védjük magunkat és a környezetünket, valamint csökkentsük a környezet növényvédőszer-terhelését. A jó minőségű és elegendő alapanyag megtermeléséhez azonban szükség van az intenzív növényvédelemre, a környezeti és klimatikus tényezőket figyelembe véve. Használhatunk azonban olyan természetes anyagokat, amelyek segítik a növényt a fertőzések leküzdésében: ilyen például a szalicilsav.

Rajnai rizling
A rothadásra érzékeny Rajnai rizling esetében különösen jó eredmény született

A szintetikus készítmények káros hatásainak megakadályozására és a szermaradványok mennyiségének csökkentésére a gyakorlatban egyre több alternatív lehetőség áll rendelkezésre. Az egyik a rezisztens/toleráns fajták termesztésbe vonása.

A kémiai szerek egy része „bioszerekkel” helyettesíthető, mint a kártevők ellen hatékony feromoncsapdák, a természetes antagonisták, a ragadozó szervezetek vagy a növényben kiváltott rezisztenciát kialakító növényi hatóanyagok.

Az ökológiai szőlőtermesztésben is kiemelkedő szerep jut a növényvédelemnek. Azonban itt mindenképpen a megelőzésre kell alapozni a védelmet, sőt, még fontosabb a szőlő ellenálló képességének fokozása, a védekező rendszerének aktiválása. A korszerű ökológiai szőlőter­mesztésben a réz és a kén túlzott alkalmazásának elkerülésére egyre inkább az ellenálló képesség fokozó növénykondicionálók felé mozdul el a növényvédelem. A réz és a kén feladata a patogének közvetlen elpusztítása, a helyettük bevethető készítmények többségének a szőlőben indukált rezisztencia kialakítása a célja, a genetikailag beépített védekező mechanizmusok aktiválásával. Ezek a növényt megtámadó patogének számára olyan környezetet alakítanak ki, amely megakadályozza a fejlődésüket, szaporodásukat, és ezáltal a károsítást.

A növényi immunrendszer lényege is abban áll, hogy képes megkülönböztetni egymástól a saját és a nem saját (vírus, baktérium, gomba) anyagokat, sejteket, és a felismerés után beindítani a védekezési rendszert, amivel az idegent hatástalanítja. Amikor ez a felismerés késlekedik vagy elmarad, a betegség súlyos formái alakulnak ki.

A növények esetében is kétféle védekezési rendszert különíthetünk el: az általános (eredendő), nem specifikus rezisztenciát, továbbá a kórokozókra fajlagos specifikus (hiperszenzitív) rezisztenciát.

A növényeknél az előbbi tünetmentes, az utóbbi egy vagy több sejtre kiterjedő elhalással jár. A hiperszenzitív és egyéb nekrózisok a környező növénysejtekben szalicilsav-képződést indítanak el, ami a szisztemikus szerzett rezisztencia beindításáért felelős. Ez egyfajta nemspecifikus memóriajelzést küld a távoli szövetekbe, amelyek sejtjeit ezáltal felkészíti az esetleges későbbi fertőzések leküzdésére, és a szalicilsav felhalmozódik a szerzett rezisztenciával rendelkező levelekben.

Hiperszenzitív reakción alapul a Bianca rezisztenciája
Hiperszenzitív reakción alapul a Bianca rezisztenciája

A szalicilsav, a jázminsav és az etilén a növényi fejlődésben betöltött szerepükön kívül az elsődleges védekező válaszok szabályozásában is fontosak. A rezisztencia az élőlények azon képessége, hogy leküzdjék egy kórokozó vagy más károsító tényező hatását. Az úgynevezett szisztemikus szerzett rezisztencia során egy elsődleges fertőzést (immunizációt) követő újabb fertőzéskor a növény ellenálló a kórokozók szélesebb körével szemben, mert a védekező rendszere gyorsabban aktiválódik.

A szalicilsav olyan fitokémiai anyag, amely jótékony hatással van ugyan az emberi szervezetre, de jelen van a különböző növényekben is, ahol létfontosságú szerepet játszik a kórokozók elleni védelemben.

Megfigyelések szerint a szalicilsav növelte a levelek vastagságát, párologtatását, a sztómák vezetőképességét és a fotoszintetikus aktivitást, vagyis csökkenteni tudta az aszály okozta stresszhatást a szőlő növekedésekor. A levelek megvastagodását, bőrszerűvé válását saját vizsgálataink során mi is tapasztaltuk Kecskeméten.

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: