0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

Mikotoxin a bogyón és borban

A szőlő lehet friss gyümölcs, de aszalvány (mazsola), verjus, befőttek, és nem utolsósorban alkoholos italok (bor, pezsgő, párlat) formájában is fogyasztjuk.

A termesztés, a feldolgozás, a tárolás módja nagymértékben befolyásolja a végtermék minőségét és az élelmiszer biztonságot. Különösen a mikotoxinoktól kell óvnunk a szőlőt és a bort.

A borok is fertőződhetnek mikotoxinokkal, amihez nemcsak a penészgombák jelenléte, hanem egyes klimatikus tényezők, termesztési sajátosságok, borkészítési eljárások és a tárolási körülmények is hozzájárulnak. A toxint termelő gombákkal már az ültetvényben fertőződhet a bogyó.

Az egészséges aszúsodásban nem jelennek meg a penészgombák mikotoxinok
Az egészséges aszúsodásban nem jelennek meg a penészgombák

Ezek közül a különböző penészgombák (Aspergillus-fajok) és az Alternaria gomba a leggyakoribb. A fekete penész (Aspergillus niger) például ellenáll a forró és száraz környezetnek és a gombasejtekben termelődő melanin védi az UV sugárzással szemben. Ezért tapasztalható, hogy a melegebb éghajlaton termelt borokban több mikotoxint mutatnak ki. Ezenkívül megfigyelhető a savtartalom növekedése, a cukortartalom és az oldható szárazanyag-tartalom csökkenése is a fertőzés következményeként.

A szőlő túlérése és aszalódása növeli ezeknek a mikotoxint termelő gombáknak a tevékenységét, tehát már a tőkén fennáll a lehetősége egy nagyfokú szennyeződésnek.

A mediterrán száraz, meleg területekről származó mazsolaszőlő esetében a mikotoxin-szennyeződés mértéke sokszorosa lehet a borban előforduló mennyiségnek, amit elsősorban a szárítás következményének tartanak. A fertőzöttség jelentősen csökkenthető az aszalás időtartamának rövidítésével, kén-dioxid-kezeléssel és a beteg bogyók eltávolításával.

A mikotoxint termelő gombák elsősorban magasabb hőmérséklet (25-35 °C) és páratartalom mellett érzik jól magukat. Fitotechnikai eljárásokkal, mint pl. a hajtásbefűzés, lelevelezés, csökkenthetjük a fürtök körüli páralecsapódás mértékét, és ezáltal a bogyórepedési hajlamot is, különösen zsendüléskor, illetve utána. A bogyóhéj felrepedését okozhatják még a rovarok (szőlőmolyok, muslicák), gombák (lisztharmat) és termesztéstechnológiai hibák, mint pl. a túlzott és késői öntözés, de okozhatja jégeső is. A sérült bogyót pedig könnyen fertőzik a penészgombák. A termés­zóna elhelyezkedésének is jelentősége van ebből a szempontból.

A talajfelszín közelében elhelyezkedő fürtök fertőzöttsége sokkal nagyobb, mint az 1,2-1,5 m magasan levő fürtöké.

A talajra lehullott fertőzött növényi maradványok (vesszők, kocsány, rothadt bogyó) ugyanis kitűnő táptalajt jelentenek a fertőzőanyag fennmaradásához és terjedéséhez. Különösen az érési időszakban óvakodni kell a talajmozgatástól, mert a felverődő por nagy mennyiségű inokulumot tartalmazhat.

Különösen a mazsolán alakulhat ki mikotoxin szennyezés
Különösen a mazsolán alakulhat ki mikotoxin-szennyezés

A szőlőfajták között ebből a szempontból is különbségek figyelhetők meg. A tömött fürtszerkezet lehetőséget teremt a gombák gyorsabb terjedésére. A bogyók kémia-összetétele is befolyással van a mikotoxin-termelésre, ugyanis az almasav kedvezően hat rá, míg borkősav ellenkező hatást vált ki.

Megfigyelték, hogy a szőlőmollyal fertőzött termésben jóval több a mikotoxin, mint az egészségesben, mert a lárvák hozzájárulnak a gombaspórák terjesztéséhez, és a bogyóhéj átrágásával megkönnyítik a gombák gyors bejutását a bogyókba.

Rovarölőszeres-kezeléssel a kártevők elleni védekezés gyakorlatilag megoldott, az ökológiai gazdálkodásban pedig a Bacillus thuringiensis kijuttatása, vagy a légtértelítés alkalmazása a megoldás. Táplálkozási szokást figyelembe véve a nyerges szőlőmoly, a Drosophila suzukii, egyes pajzstetűfajok, darazsak, az ázsiai márványospoloska, de még a mézharmatot fogyasztó hangyák is előidézhetik a mikotoxin-termelő gombák fokozott jelenlétét. A mézharmat kitűnő táptalaj a gomba fejlődéséhez.

A penészgombák már az ültetvényben megtelepedhetnek abogyókon
A penészgombák már az ültetvényben megtelepedhetnek a bogyókon

A szőlőtermesztés elképzelhetetlen a gombás betegségek (lisztharmat, peronoszpóra, botrítisz) elleni védekezés nélkül, amivel a penészgombák jelenlétét is csökkenteni lehet. Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy a gombaölő szerek szubletális dózisban való alkalmazása fokozhatja a mikotoxin termelődését. Ennek oka valószínűleg az, hogy a gombaölő szer stresszeli, de nem pusztítja el a gombát, és a stresszre számos gombafaj mikotoxin termelésével reagál.

A szüretidő is fontos tényező a bor toxintartalma szempontjából. Az éretlen bogyókon nagyon alacsony az Aspergillus-szennyezettség, mert sem a bogyók beltartalma, sem a felszíne nem kedvező környezet a gomba számára.

A zsendüléstől a teljes érésig a bogyóban a cukortartalom növekszik, a héja vékonyodik, ezáltal a fertőződés lehetősége is nagyobb. Emiatt a szüret késleltetése nagyobb kockázathoz vezet. A leszedett szőlőt pedig minél hamarabb fel kell dolgozni.


Miért veszélyes?

A mikotoxinok egyes penészgombák által termelt erős biológiai hatású anyagok, amelyek az élelmiszerekben természetes módon képződő legveszélyesebb méreganyagok közé tartoznak. Másodlagos anyagcseretermékek, általában sejtmérgek (citotoxikumok), amelyek az egyes sejtalkotókra vagy sejtfunkciókra hatnak. Azért különösen veszélyesek, mert rendkívül hatékony mérgek, igen kis koncentrációban hatnak és a kis dózisok hatása összeadódik. Vannak közöttük rákkeltők, fejlődési rendellenességet okozók, szaporodóképességet csökkentők és olyanok is, amelyek az idegrendszert károsítják, egyes esetben maradandóan.


Ez is érdekelheti:

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: