Tökéletesen nyírt pázsit, a szélén ezer színben pompázó virágok, a teret arányosan kitöltő, leveleik színével-formájával díszítő cserjék, a háttérben pedig az egész év során egészséges gyümölcstől roskadozó gyümölcsfák – minden kerttel rendelkező ember álma. Vágyunk arra, hogy tavasszal érezhessük a természet ébredését, nyáron a szabadban, a fák hűvösében lehessünk, ősszel szüretelhessünk. Persze nem egyszerű ez, és aki nem szokott hozzá a kerti munkához, meglepődik, hogy az egészséges gyümölcsök érdekében gyakran kell metszeni, permetezni. fajta

A munkát nem lehet elkerülni, de ügyes fajtaválasztással, a megfelelő fajta elültetésével annyira lehet csökkenteni, ami még jólesik és belefér a többi kötelesség mellé.
Az első és legfontosabb eldönteni: mennyi helyünk van a kertben? A fajták növekedési erélye nem csak az alanyhasználattól függ, minden fajta egyéni habitussal rendelkezik, amit jó, ha ismerünk. Ha kicsi a kertünk, érdemes oszlopos, felfelé törő növekedésű, kis metszési igényű fajtát választani, ilyenek például a bőtermő, szép piros gyümölcsű Pompink, Pomredrobust és Ajanta almafajták, körték közül a méretes és ízletes gyümölcsöt hozó, akár még egy nagyobb konténerbe is elültethető, mostanában nagyon keresett Obelisk, az általában lelógó koronájú meggyek között büszkén felfele törő, bőtermő Jachim fajta és a különleges, pirosas-márványos gyümölcshúsú, sötétpiros, enyhén molyhos héjú, szintén oszlopos Ellora őszibarackfajta.

ilyen a betegségeknek ellenálló, piros fedőszínű Pidi nevű almafajta, a kajsziktól szokatlan, kis méretű koronát nevelő, gyönyörű narancssárga, ízletes gyümölcsű Compakta, vagy a nagyon elterjedt, de nehezen szaporítható Blue Dust szilvafajta, amely törpe létére igenis bőtermő, nagy, sötétkék, ezüstösen viaszos gyümölcsöket terem. Fontos tudni, hogy a törpe növekedésű fajták mind egy-egy genetikai spontán mutáció eredményei, ahol a rövid ízközök, vagyis a rügyek közötti kisebb távolság miatt rövidebbek a vesszők. Mielőtt megveszünk egy törpének mondott gyümölcsfát a lerakatban, érdemes ezt megnézni, így van-e, nehogy a törpeként vásárolt oltványunk egy idő után váratlanul átvegye a hatalmat a kertben.

Ezt minden esetben kérdezzük meg a faiskolástól, hiszen vannak olyan fajták, amelyek öntermékenyek, egyedül elültetve is megfelelő termést hoznak (ilyen például a háziasszonyok által kedvelt és befőzésre keresett, édes, nagy gyümölcsű Kuresia kajszifajta, vagy a cseresznyék között öntermékenysége miatt különlegességnek számító, korai érésű, ízletes, sötétpiros Swing), más fajtáknál a termésbiztonság és termésmennyiség növelése érdekében van szükség a porzópartner elültetésére (a legtöbb szilvafajta ilyen), és végül vannak olyan fajták, amelyek nem is hoznak termést megfelelő, velük egy időben virágzó és jól termékenyítő fajta eltelepítése nélkül. Főleg olyan években fontos az öntermékenység, amikor a virágzási időben nem ideális az időjárás, vagy az éjszakai fagy tizedeli meg gyümölcsöket – ekkor az öntermékeny fajta nagyobb termésbiztonsága kincset ér!
A tavaszi fagyok amúgy is nagy szerepet játszanak a termésmennyiség alakításában, hiszen a teleink nagyon melegek, hamar kihajtanak és kivirágoznak a gyümölcsfák, a fagyokra viszont még a régi hagyományok szerint a fagyosszentekig, vagyis május közepéig számíthatunk.
