0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Az erdélyi kopasznyakú tyúk tenyésztői szemmel

Háziállataink népszerűségi mutatója nem egyforma. Vannak köztük, amelyek hiába teljesítenek jól, mégis valamilyen okból kifolyólag nem olyan elterjedtek, mint mások. Ilyen a cikkünk témáját adó erdélyi kopasznyakú tyúk is.

Habár a közösségi médiában böngészve úgy tűnik, sokan esküsznek rájuk, pusztán a számokat nézve mégsem tartoznak a népszerű tyúkfajták közé. Az okokat számos írás firtatta már, felsorolva a nem túl tetszetős megjelenésüket, a kisebb méretű és kevesebb számú tojást, de ezeket bőven ellensúlyozza számos jó tulajdonságuk: nagy ellenálló képességük, kiemelkedő húsminőségük, télen is tojnak, illetve a nagy hőségben előnyös tollhiányos nyak, ami megkönnyíti a hőleadást.

Azért vannak a kopasznyakúaknak rajongóik is, akik küldetésüknek érzik, hogy népszerűsítsék kedvenc fajtájukat. Egyikük a lelkes baromfitenyésztő, Farkas András, aki szerint nagyon megéri a tartásuk.

erdélyi kopasznyakú
Jól érzi magát kifutós tartás mellett
Fotó: Farkas András

András a kendermagos fajtát tartja, a tavalyi évben tenyészcsoportja kiállításon győztes lett. A laikus baromfikedvelő azt gondolhatja, hogy

„Na és? Egy őshonos magyar fajta biztosan megszokott látvány egy hazai kiállításon, hát nyerhet is…”. Pedig a valóság egészen más, sajnos igencsak ritkán lehet találkozni kopasznyakúakkal ilyen rendezvényeken.

Utánajártam, András miért kezdett pont ennek a kevésbé elterjedt és nem igazán népszerű fajtának a tartásába, és mi vezette, hogy még kiállításra is elvigye őket.

erdélyi kopasznyakú
András a kiállítás győztessel

Azt mondják, aki egyszer nyúltenyésztésbe kezdett, az soha nem hagyja abba. Még ha időnként nem is tart nyulat, nem bírja sokáig nélkülük. Igaz lehet ez a baromfitenyésztőkre is, aki egyszer belekezd, mindig lesz a portáján valamilyen kétlábú tollas. András esetében ez úgy alakult, hogy díszbaromfiról – brahmái voltak – váltott az erdélyi kopasznyakúra. Ez a húzása sokakat meglepett, mert

még a tenyésztők közt is az a vélemény él, hogy a kopasznyakúak minősége gyenge, nem kiemelkedőek sem hústermelésben, sem tojáshozamban.

Tehát egy „lesajnált” fajta, amivel nem érdemes foglalkozni. Andrást viszont épp az motiválta, ami más szemében érdektelenné teszi a fajtát. Szerinte innen szép nyerni: heterogén, nem túl jó alapállomány? Hát próbáljuk meg feljavítani! Döntésében az is előmozdította, hogy az Érdi Baromfitenyésztő Egyesület – amelynek András is tagja – meghívott egy fiatal hajdúszoboszlói előadót, Kovács Mátét, aki elmondta előadásában, hogyan szelektálja a kopasznyakúit, javítva ezzel tulajdonságaikat. Tőle szerezte be az első tyúkokat, ami nagy szerencsének bizonyult, mert Máté időközben felhagyott a tenyésztéssel, de így maradt a javított állományából kézben.

Az első kopasznyakú állomány tehát megérkezett, hogy tojással lássa el a családot, ami a brahmáktól korábban nem volt várható.

Ugyan valóban nem „tojásgyár”, viszont egész évben termel (télen is tojik; 10 tyúktól az átlag napi 6 tojás éves szinten elérhető), és tojása elég nagy méretű a testéhez viszonyítva – az L méret (kb. 70 gramm) általános egy kifejlett tyúknál.

A testnagyság eleve nagyobb volt, hála a kiindulóállomány válogatott voltának, de András a vérfrissítésbe Hódmezővásárhelyről behozott állatoknál is figyelt arra, hogy az egyébként hibaként felrótt kis testsúly növekedjen. Így most a tyúkok kifejlettkori testtömege 2,3-2,5 kg. Illetve az is eredmény, hogy az állomány egyöntetű méretű, kevésbé heterogén, mint általában.

Kendermagos kakas és tyúk erdélyi kopasznyakú
Kendermagos kakas és tyúk
Fotó: Farkas András
Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: