Egészségügyi előnyeiről már a többezer éves könyvekben is említést tettek. De mit tud adni nekünk ez az elképesztő gomba?
Erősíti az immunrendszert
Fontos vitaminokkal, ásványi anyagokkal és enzimekkel biztosítja az immunrendszerünk erősítését és a betegségek leküzdését. Fokozza a baktérium- és vírusfertőzésekkel szembeni ellenállást. Serkenti a természetes ölősejtek és makrofágok termelését. És nem utolsó sorban jótékony hatással van a mikrobiótánkra.
Segíthet elérni az álomsúlyunkat
A gombában található béta-glükán növelheti a jóllakottságot, késlelteti a táplálék felszívódását, csökkentheti a táplálékfelvételt, illetve segíthet megelőzni a zsírlerakódást.
Támogatja az érrendszer egészségének megőrzését
Olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek megzavarják a koleszterin termelődését. Legalább 45%-kal képes csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Erőteljes fitonutrienseket is tartalmaz, amelyek meggátolják, hogy a sejtek hozzátapadjanak az érfalhoz, amivel egy nagyon kedvezőtlen kimenetelű folyamatot indítanának el. Így ellenben segít fenntartani az egészséges vérnyomást és javítja a keringést.
Szövetségesünk a daganatok elleni küzdelemben
Képes gátolni a tumorsejtek növekedését, valamint kiváltani a károsodott sejtek halálát. Illetve segít megelőzni, valamint helyreállítani a rákellenes gyógyszerek okozta károsodásokat. Ezáltal növeli az életminőséget és az élettartamot.
Segíti az emésztést
Mint tudjuk, a bélrendszer egészsége elválaszthatatlan az immunrendszer egészségétől és a mentális egészséggel is összefügg. Mindezek után megállapíthatjuk, hogy a szervezet optimális állapotának eléréséhez, és megőrzéséhez nélkülözhetetlen, hogy a gyulladást távol tartsuk az emésztőrendszertől.
Új fűszer a polcon
Aki szereti a gombákat, a shiitakéért egyenesen rajongani fog. Fogyassza, bármikor csak megkívánja, de mértékletesen. A shiitake nem afféle gomba, amiből kilószámra pörköltet főzünk, az íze túl tömény ahhoz. De számos gombás, zöldséges étel (levesek, raguk, töltelékek, burgerek, stb.) ízesítője lehet.

Elkészítésének legegyszerűbb mégis legszuperebb módja, ha a szeletekre vagy kisebb darabokra vágott kalapokat kevés kókuszolajon átforgatjuk és icipici sóval meghintve aranysárgára sütjük. Mennyei aromája így teljesedik ki a legtökéletesebben. Intenzív íze miatt akkor sem tudnánk belőle sokat enni, ha akarnánk, mert a szervezet jelzi, amikor már eleget kapott. Általában a kalapját szokás használni, de a „tönköket” sem kell eldobnunk. Szárítás után daráljuk finomra és már van is egy újabb fantasztikus fűszerünk. És ha már van, használjuk is!
Vegán „húsgombóc”: egy nagy tálban keverjünk össze jól egy és egynegyed csésze sikérport, háromnegyed csésze csicserilisztet, két evőkanál őrölt lenmagot, két evőkanál sörélesztőt, egy evőkanál shiitake port, egy teáskanál szárított petrezselymet, egy teáskanál szárított oregánót, fél teáskanál sót, negyed teáskanál édesköményt és negyed teáskanál fűszerpaprikát. Egy másik edényben elegyítsünk fél csésze vizet, negyed csésze olívaolajat, két evőkanál paradicsompürét, egy evőkanál szójaszószt és egy finomra reszelt fokhagymát. Adjuk hozzá a nedves hozzávalókat a szárazakat tartalmazó tálhoz, erőteljesen dolgozzunk össze mindent és gömbölygessünk huszonnégy kicsi gombócot. Helyezzük a golyókat párolókosárba és gőzöljük 10-12 percig. Hagyjuk hűlni legalább 10 percig, majd egy tapadásmentes serpenyőben, kevés felhevített olajon pirítsuk aranybarnára. Halmozzuk paradicsommártásos tésztára, és reszelt vegán sajttal és friss bazsalikomlevelekkel meghintve kínáljuk.