0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 21.

Az állatorvos figyelmeztet: mindig résen kell lenni!

Szeretném bemutatni egy olyan beteg esettanulmányát, amely remélhetőleg sok tulajdonosnak segít majd elkerülni egy hasonló szituációt.

Kezdeném egy idős, 14 éves ivaros kan golden retriever történetével, akinek gazdája igen nagy odafigyeléssel és gondossággal tartja kedvencét. A kutya élete során több műtéten is átesett: többször távolítottunk el bőréből mastocytomát, jobb hátsó lábának elülső kereszteződő szalag szakadása miatt operálva volt a térde is, de komplikáció és szövődmény nélkül mindegyikből felépült.

Illusztráció

Tízéves kora óta minden évben jár szűrővizsgálatokra: vérvételre és hasi, illetve kardiológiai ultrahangra, és a térdműtét után kis kihagyásokkal, de rendszeresen járt (a mai napig) hozzám fizioterápiára. Ennek megfelelően a kutya jó kondíciónak örvend, betegség jelét nem mutatja.

Minden fizioterápiás óra végén lazító masszázst és nyújtást végzünk, aminek az egyik rejtett célja a kutya áttapintása, fizikális átvizsgálása, amely segítségével már többször is diagnosztizáltam a bőr alatti kötőszövetben kialakuló lipomát vagy éppen mastocytomát, vagy más szövetszaporulatot.

Idős ivaros kan kutyák heréinek vizsgálatát sem szabad ilyenkor kihagyni, hiszen a heredaganat megléte egy egyszerű tapintásos vizsgálattal elvégezhető. Akivel nem találkozom rendszeresen, és idős ivaros kan kutya tulajdonosa, azoknak javaslom, hogy havonta egyszer tapintsák át kutyájuk herezacskóját, ugyanis könnyedén és egyértelműen ők maguk is diagnosztizálhatják a heredaganat meglétét. Egy daganatosan elfajult here mind méretben, mind tapintásban eltér a normálistól. Mérete megnő, akár kétszeresére-háromszorosára is duzzadhat, és sokkal tömörebbé válik a szerkezete. Gyakran csak egy herét érint az elváltozás, míg az egészséges here elsorvad, kisebbé válik. Ha ilyet tapasztal a tulajdonos, keresse fel az állatorvosát, mert mihamarabb cselekedni kell! 

Így történt az idős golden kutyusnál is, a fizioterápiás masszás közben észrevettem, hogy az egyik here kissé duzzadtabb és nagyobb, mint a másik. Hogy meggyőződjek, valóban szerkezeti elváltozás van-e a here állományában, ultrahanggal átvizsgáltam mindkét herét.

És valóban, a duzzadt here állományában látni lehetett a here egészséges állományától eltérő szerkezetű és jól körülhatárolható szövetszaporulatot.

Az ultrahangos vizsgálat ezután nem korlátozódott csak a herékre, teljes hasüregi és kardiológiai ultrahangos vizsgálat következett. Elvégeztük továbbá a mellkas RTG-vizsgálatait is. Ezeknek célja elsősorban az esetleges áttétek felkutatása, illetve másodsorban az altathatóságról való megbizonyosodás.

A here ultrahangos képe látható

Természetesen a vérvétel sem maradhatott el, ez is fontos része az anesztézia előtti vizsgálatoknak. Mivel mindent rendben találtunk, ezért elvégezhetőnek értékeltük a herék eltávolítását, a kasztrációt. A műtét során scrotectomia is történt, amely azt jelenti, hogy nemcsak a daganatos és egészséges heréket távolítjuk el, hanem a herezacskó bőre is eltávolításra kerül. Természetesen az elváltozott területből mintát veszünk, és daganat tipizálása céljából elküldjük kórszövettani vizsgálatra.

Az eredménytől függően történik majd az utókezelés, de a műtét utáni sebvédelemre ilyen esetekben még nagyobb odafigyelés szükséges, hiszen az érintett területek regenerációja lassabb.

Varratszedés két hét után történik, addigra a szövettani eredmény is megérkezik. A heredaganatok egy része jóindulatú, egy része hormontermelő, amely sok esetben jár bőrtünetekkel is. Az áttétképződés viszonylag ritka, de a hormontermelő daganatok vérképzési zavarokat okozhatnak (aplasztikus anemia), ezért nincs idő várakozni, a műtétet el kell végezni. Probléma az elhanyagolt eseteknél van általában, ezért is kell az elváltozást időben detektálni és cselekedni. Sokan úgy gondolkodnak, hogy mivel idős az állat, ezért már nem is altatható. Érdemes erről egy kicsit beszélni. 

A daganatos here metszete látható

Valóban, az idős és a nagyon fiatal állatok az altathatósági listán (ASA) a veszélyesebb szintre vannak besorolva, ami nem jelenti azt, hogy nem altathatóak, csak körültekintő és részletes műtét előtti kivizsgáláson kell részt venniük, és altatás során bizonyos altatószerek alkalmazása kerülendő.

Ha az anesztézia előtt kardiológiai, hasiultrahang-vizsgálat és vérlaborvizsgálat során nem tapasztalunk eltérést, akkor az állat altatható. Tehát önmagában az idős kor nem kizáró ok a műtétre!

A műtét utáni rehabilitáció és utókezelés is más, mint egy fiatal, egészséges állatnál. A szövettani vizsgálati eredmény mutatja majd meg az utókezelés fő csapásvonalát, de kontrollvérvétel is rendkívül hasznos információkkal szolgálhat a páciens egészségi állapotáról.

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: