Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabona- és olajosmag-termelője, de a terméshozam erősen függ az őszi vetés, valamint a tavaszi időjárási körülményektől. A mezőgazdaságot azonban egyre súlyosabban érintik az orosz invázióhoz kapcsolódó katonai kockázatok: sok termelő nem tudja vagy nem meri megművelni földjeit, emellett jelentős területeket aknáztak alá vagy kerültek orosz megszállás alá – írja az esmmagazine.com.
„Nehéz szezon áll előttünk” – mondta Vitalij Koval ukrán mezőgazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek. „Szokatlanul enyhe volt a tél, először teljesen hiányzott a nedvesség, majd a hosszan tartó esőzések miatt egyes régiókban két hét késéssel indult meg a vetés. Ezért visszaesésre számítunk.”

A miniszter szerint a legrosszabb forgatókönyv szerint a gabonatermés 10%-kal, az olajosmag-termesztés pedig 5%-kal csökkenhet. „Ez még nem katasztrófa, ha Isten is úgy akarja, mindent betakarítunk” – tette hozzá.
Előrejelzések 2025-re
Koval első részletes előrejelzése szerint Ukrajna a következő évben a következő mennyiségű terméssel számolhat:
- Kukorica: kb. 26 millió tonna
- Árpa: 4,5 millió tonna
- Egyéb gabonafélék: 1,5 millió tonna
- Napraforgómag: 11,5 millió tonna
- Cukorrépa: 11 millió tonna
- Búza: 20–22 millió tonna (az időjárás és a háborús helyzet befolyásolja a végső számot)
Az olajosmag-termesztés összességében 20,16 millió tonnára csökkenhet a 2024-es 21,18 millióról, főként a repcetermés várható 600 ezer tonnás visszaesése miatt. Ukrajna jelenleg a világ legnagyobb napraforgóolaj-exportőre.
Kivitel és bizonytalanságok
Koval nem közölt pontos előrejelzést az ország 2025/26-os exportvolumenéről, mivel a végső terméseredmények még nem ismertek. Elemzők szerint azonban a kivitel elérheti a 40,9 millió tonnát, ebből 15–15,5 millió tonna lehet a búzaexport.
Az ASAP Agri piaci elemzőcég a múlt héten közölte, hogy Ukrajna búzakivitele valószínűleg visszaesik a 2025/26-os július-júniusi időszakban. Ennek oka lehet az EU importpolitikájának várható változása, a bizonytalan terméskilátások, valamint az uniós importáló országokban várható jobb hozamok.
A kedvezőtlen időjárás és a háborús körülmények tehát együttesen jelentős kihívás elé állítják Ukrajna agrárszektorát – ugyanakkor a miniszter bizakodó: bár nehéz év várható, még nem lehetetlen a sikeres betakarítás.