0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2026. május 2.

Nem szeretnénk foltos répát? Szedés után azonnal hűtsük!

A sárgarépát homokon termesztő gazdák számára kétségtelenül az egyik legfontosabb kérdés, hogy mivel előzhetnék meg a répagyökér foltosodását, mivel jelenleg ezt a minőségi hibát kifogásolják leginkább a kereskedők. Mit tehetnek? Erről is szó volt a holland Bejo Zaden horvát leányvállalata és a cég kizárólagos magyarországi forgalmazója, a Rit-Sat Kft. közös rendezvényén Szegeden.

Több foltosodást előidéző gomba-, illetve baktériumfajt ismerünk, melyek egymástól eltérő hőtartományban aktívak, de egyik szaporodásának sem kedvez a 10 Celsius fok alatti hőmérséklet. A kórokozók egy része már a szántóföldön is fertőz, és nehéz eldönteni, hogy valójában hol betegítették meg a sárgarépát, a tárolóban vagy még a betárolás előtt. A gombás vagy baktériumos betegségeknél laboratóriumi vizsgálattal mindig kimutatható a kórokozó, a foltosodások vizsgálatakor ugyanakkor nem minden esetben tudták igazolni gombák vagy baktériumok jelenlétét, azaz a répa mechanikai sérüléstől is foltossá válhat, hangsúlyozták a szakértők.

A homoktalajokban viszonylag magas a kvarctartalom, és ha száraz, vagy legalább is alig nedves talajból szedik fel a répát, a kvarcszemcsék smirglipapírként csiszolják a répa felszínét, már a betakarítás pillanatában. Kézzel kíméletesebben és kevesebb sérüléssel lehet fölszedni a répát, de a kézimunkaerő tartós hiánya miatt ez az út egyre kevésbé járható.

A gépi betakarításnál a sárgarépát célszerű azonnal konténerbe szedni és a legrövidebb úton bevinni a tárolóba, hogy minél hamarabb lehűthessük.

Ha pótkocsira ömlesztve szárazon utaztatjuk a répát, akkor a magas hőmérséklet és a döcögős földút hatására a gyökerek vizet veszítenek, fonnyadnak, és egymáshoz dörzsölődve további felszíni sérülést szenvednek.

A mosás, hámozás és kiszerelés az áruházláncok kérése, és már a kisebb zöldségboltokban is mosott répát kínálnak a fogyasztóknak. Bőrszövetének elvékonyítása vagy teljes eltávolítása után a répát 1-3 °C hőmérsékleten kell(ene) tartani, mert a részben vagy teljesen „megnyúzott” gyökerek az áruházlánc hűtetlen vagy nem kellőképpen hűtött polcain gyorsan megbetegszenek. 

(Kádár András szakmai rendezvényről készült részletes összefoglalóját a Kertészet és Szőlészet 8. számában olvashatják majd.)

Forrás: Kertészet és Szőlészet/magyarmezogazdasag.hu