0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 16.

Mikor permetezzünk? A növényorvos tanácsai gyümölcstermesztőknek

A kertekben már el lehet kezdeni a kora tavaszi munkálatokat. Enyhe, szélmentes időben szakítsunk időt a gyümölcsfák törzsének és vázágainak alapos tisztogatására.

Mikor permetezzünk réztartalmú szerekkel?

A kórokozók (gombák, baktériumok) elleni lemosó permetezés hagyományosan a réztartalmú (pl. rézszulfát, rézhidroxid, rézoxiklorid, bordói lé keverék) szerekre alapszik. Ezek a szerek a lisztharmat kivételével általában minden gombás és baktériumos betegség ellen hatásosak. Így például:
– almatermésűekben baktériumos és gombás ágelhalás, tűzelhalás, varasodás és egyéb gombabetegségek ellen,
– csonthéjasokban baktériumos és gombás ágelhalások; meggyben, cseresznyében, szilvában és kajsziban monília, levéllyukacsosodás és egyéb levélbetegségek; őszibarackban tafrinás betegség ellen,
– bogyós gyümölcsűekben a málna és a szeder didimellás, leptoszfériás vesszőbetegségei ellen,
– héjas gyümölcsűekben elsősorban a baktériumos levél- és termésbetegség ellen jó hatásfokkal alkalmazhatók a különböző rézkészítmények.

A rézkészítmények biztonságos használata érdekében a kezeléseket a rézérzékenység figyelembevételével az almatermésűekben a zöldbimbós állapot végéig, a csonthéjasok közül őszibarackban rügyfakadásig, kajsziban pedig a pirosbimbós állapot végéig a perzselés elkerülése végett be kell fejezni. A rézzel történő lemosó permetezés az almatermésűekben (alma, körte, birs) a tűzelhalást okozó Erwinia amylovora baktérium fertőzési veszélyét is jelentősen csökkenti. A kezelést lehetőleg réz + olaj hatóanyagú készítménnyel végezzük el.

Mikor permetezzünk olajtartalmú szerek?

Az ún. olaj hatóanyagú lemosó szerekkel (növényi olaj, paraffinolaj) a rovar- és atkakártevők ellen tudunk hatásosan védekezni. Azokon a helyeken, ahol az elmúlt években erős levéltetű-, pajzstetű-, vértetű-vagy atkafertőzést tapasztaltunk, ott mindenképpen szükség van ezeknek a készítményeknek a használatára. Az olajos lemosók finom bevonó réteget képeznek a felületeken. Így a kártevőket (atkák, levéltetvek, levélbolhák, pajzstetvek) elzárják a levegőtől, ezzel azok fulladásos pusztulását okozva. Hatásukat csak akkor fejtik ki maradéktalanul, ha egyenletesen, filmrétegszerűen bevonják a fák felületét. Ma már számos olyan olajos készítmény van forgalomban (pl. Agrol Plusz, Vektafid A, Biola), amelyek használata biztonságos a növényekre és a környezetre egyaránt. A paraffinolaj-tartalmú Agrol Plusz lemosó permetezőszerként és adalékanyagként egyaránt felhasználható. Lemosó szerként alkalmazva a kezeléseket almatermésűekben, bogyósokban rügypattanáskor, csonthéjasokban rügypattanás előtt kell elvégezni.

Kombinált hatóanyagúak

Ezek a készítmények a kártevők és bizonyos kórokozók ellen is védelmet adnak.
A kén- és olajtartalmú Agrokén, Nevikén és Vektafid S a lisztharmat és a rovarkártevők ellen hatásosak.
Az Olajos Rézkén (rézoxiklorid + kén + paraffinolaj) is gyárilag kombinált készítmény, amellyel eredményesen gyéríthetők a fákon áttelelő kártevők (levéltetvek, atkák, pajzstetvek) és kórokozók (gombás és baktériumos eredetű betegségek, elhalások). A kén tartalmának köszönhetően a lisztharmat gombák ellen is megelőző védelmet ad.

Az idén különösen oda kell figyelni a lemosó permetezésre. A lemosó permetezés nem olcsó eljárás, de aki gondosan elvégzi, annak tavasszal és a nyár folyamán ténylegesen kevesebb gondja lesz a károsítókkal.

A cikket a Kerti Kalendárium 2011. márciusi számában olvashatja.

Mikor permetezzünk? További érdekességek a témában:

Az őszibarack jövője

Növényvédelmi lehetőségek tavasszal

 

 

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: