A NAIK Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézet virológusainak a figyelmét a dél-magyarországi kísérleti állományban előforduló, mozaik tüneteket mutató növények hívták fel 2017-ben és 2018-ban. Az onnan származó növények házikertben utántermesztett gumóit 2019 tavaszán üvegházban hajtatták. majd nyáron különböző batátafajták szabadföldi állományait tanulmányozták Szeged közelében.

A házikerti termesztésből származó gumók és az üzemi táblák vizsgálata is azt bizonyította, hogy Magyarországon a kutatók által jól ismert batátavírusok fordulnak elő. A nemzetközi adatok ismeretében nem kérdéses, hogy terjedésük súlyos termésveszteséggel járhat.
A gumók vírusmentessége tehát – hasonlóan a burgonyához – kulcskérdés a védekezésben.
A szaporítóanyagokat nevelő és forgalmazó cégeknek fontos feladata a fajták vírusmentességének megállapítása és annak fenntartása.

Dr. Salamon Pál, Hajnik Lilla és dr. Szabó Zoltán írását az édesburgonyát fertőző jelentősebb vírusokról, az általuk okozott tünetekről, a hazai előfordulásukra és azonosításukra vonatkozó első eredményekről, valamint a védekezés lehetőségeiről a Kertészet és Szőlészet 46. számában olvashatják.