A kutyák nemcsak nélkülözhetetlen társként segítették a gulyások, a csordások és a juhászok munkáját, hanem a jószág és a porta őrzésében is fontos szerepet kaptak. Betanításukban mesternek számítottak a pásztorok, ám csak azok a kutyák maradhattak életben, amelyek képesek voltak önállóan feladatokat végrehajtani, nem féltek a jószágtól, és nem tettek kárt bennük.
Ugyanakkor megjelentek családi, városi környezetben, ahol terelőösztöneik kielégítetlenül maradnak – mondja Gerényi Nóra, a székesfehérvári Kutyás Oktatóközpont vezetője.
Több jól elkülöníthető részből áll a terelőkutyás alap képzés. Először egyszerűnek tűnő feladatot kaptak a kutyák: egy racka juhokkal teli karámot kellett kívülről körbe futniuk, majd a gazdi vezényszavára az ellenkező irányból tenni ugyanezt. Ennek célja, hogy felmérjék a kutyák ösztöneit, hogy érdeklődnek-e a jószág iránt. Megmutatja, milyen az együttműködés a gazdi és a kutya között, valamint, hogy milyen a kutya irányíthatósága.
– meséli a kutyatréner.
-Sokan választanak terelőkutya-fajtát, főként a küllemük miatt. Később realizálódik csak bennük, hogy a border colliek, a mudik és egyéb pásztorkutyafajtáknak sajátos igényei vannak, amit nem tudnak kielégíteni.
youtube://v/tjoXPVID7ys
Régen a pásztorok a legelőre való kihajtáskor, a nyáj vagy a gulya egybentartására, mozgásának irányítására, és a jószágok leválogatására használták ezeket a kutyákat. Nélkülözhetetlen segítői voltak a pásztoroknak, eközben a kutyáknak is örömet jelentett a feladatok végrehajtása.
Ha valaki manapság pásztorkutyafajtát választ, és foglalkoztatás nélkül otthon tartja a lakásban vagy a kertben, akkor kutyája unatkozó energiabombává válik, amelynek a viselkedése egyre kevésbé lesz tolerálható.
Mennyire ismerik fel ezt a problémát a gazdik, és mekkora igény van Magyarországon a terelőkutya-képzésre?
-Az érdeklődés nagy, az igény egyelőre kisebb a kutyás terelés iránt.
Egyre több kutyatartó válik tudatos gazdivá. Ez együtt jár azzal, hogy a kutyák természetes igényeit tisztelik, ezekre alapozott feladatokat adnak nekik, amelyek végrehajtása örömet nyújt a gazdinak és a kutyának egyaránt. A kutyákban is vannak feszültségek és félelmek, amelyeket megfelelően kell levezetni, és fontos, hogy ne az ösztönéletük irányítsa őket, hanem a gazdájuk. A többi között ebben is segít a terelőkutya-képzésünk.
A gazdálkodók kutyái, amelyeket terelésre használnak, általában ott születnek a haszonállatok közelében. Már kicsi koruktól tanulják, figyelik – sok esetben már rutinos kutya társaságában – a terelési munka csínját-bínját. Ezek a kutyák és a gazdáik értelemszerűen nem célcsoportja az oktatásunknak.
Milyen adottságokkal rendelkező kutyusból lesz jó terelőkutya?
Fontos a szelekció, azaz a pásztorkutyák csoportjába tartozó fajták nagyobb eséllyel erősebb ösztönt mutatnak. A gazdálkodóknál bevett és jól működő gyakorlat, hogy a kiváló munkakutyák almaiból származó utódokból választják ki a terelőkutyáikat.
A gazdinak is meg kell tanulni a megfelelő kommunikációt a kutyával. Meg kell értenie, hogy ösztönállapotban, miként válik irányíthatóvá a kutyája.
A közös munkában – nemcsak a terelésben, de itt kifejezetten – nem szabad összekeverni az engedelmességet és a fegyelmezést. A kutyatartók többsége nincs tisztában a különböző módszerek előnyeivel és hátrányaival. A „régi” fegyelmező módszernek köszönhetően sok kutya fegyelmezett, ám a túlzott kontroll visszaüthet, akár agresszióba is torkolhat. Sajnos hazánkban több eredményes kutya fegyelemből terel és nem ösztönből.
youtube://v/6_ZQeQr2wWs
Milyen fokozatai vannak a pásztorkutyaképzésnek? Hogyan épül fel az oktatás?
A hobbi és sport célú terelés képzése során elsőként fel kell mérni, hogy a kutya ösztönei egyáltalán elkezdtek-e megnyílni. A trénernek meg kell tapasztani a gazdi-kutya együttműködési kapcsolatát, a kutya irányíthatóságát.
Az ösztön és annak nyitása nem feltétlen történik meg az első alkalommal, ezért mi általában minimum három alkalmat javaslunk erre az egyéni kutyásoknál is.
A DogVanguard Kutyás Oktatóközpontban elsősorban kezdő terelőkutyásokat oktatunk, egyéni és csoportos formában egyaránt. A tanítás elméletből és gyakorlatból áll. A sport célú kutyásokat – az alapok megtanítása után – továbbirányítjuk a megfelelő szakemberekhez, de természetesen folyamatosan nyomon követjük a fejlődésüket.
A teljes cikk a Kistermelők Lapja januári számában olvasható!