Tizenhárom európai ország, köztük Magyarország 2021-ben döntött úgy, hogy részt vesz ebben a három évig tartó, az Európai Unió által támogatott kezdeményezésben. Orlóci László, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke előadásában összefoglalta az elmúlt időszak hazai eredményeit.
A nemzetközi program célja, hogy megismertesse a politikusokat, önkormányzatokat, várostervezőket, ingatlanfejlesztőket, a témával foglalkozó szakembereket a városzöldítés, a városi zöldfelületek minőségének fontosságával.
Fontos a szerepük a témában, hiszen a zöldfelületek növényanyaga a faiskolákból kerül ki. A thegreencities.eu internetes oldalon találhatók meg a részt vevő országokban született információk és szakmai anyagok. A 2021-ben indult program eredményességét ez év végén mérik majd fel.
Az egészség megőrzése mindenki számára elsődleges szempont. A szakmának ezzel kapcsolatosan kötelezettsége van. Tavaly a Nemzeti Népegészségügyi Központ egyik konferenciáján hangzott el a tiszti főorvos azon kijelentése, miszerint a díszkertész ágazat gyakorlatilag egészségügyi stratégiai ágazat. Mi nem gyógyítunk, hanem megelőzünk, tevékenységünkkel megteremtjük az egészséghez szükséges zöld környezetet, hangsúlyozta Orlóci László.
A jövőben erősíteni kell a szakmai részvételt az önkormányzati üléseken. Az előadó a kampány keretében több ülésen is részt vehetett, és azt tapasztalta, hogy magánemberként mindenki tisztában van a téma fontosságával, képviselőként ugyanakkor kevesen tudják, hogy ezen a téren mit is jelent a döntési felelősség.
Amíg ez nem történik meg, addig átütő sikert nem tudunk elérni. Természetesen vannak eredmények, de a kritikus tömeget nem léptük át, ennek pedig meg kell történnie, mondta a szakember. Magánemberként mindenki az ökológiai fordulatról beszél, de amikor valaki döntési helyzetbe kerül, akkor valahogy ez a szemlélet nem jelenik meg.
A hároméves program keretében készültek szórólapok, kiadványok. Eredményesek voltak a Több zöld várost a fenntartható Európáért sorozatcím alatt futó hazai konferenciák is, hiszen ott olyan témák kerültek elő, amikről máshol még nem volt szó. Kerek egésszé alakult a kampány, foglalta össze az előadó a három év munkáját.
A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének életében ez volt az első ilyen jellegű nemzetközi megmérettetés, hiszen a szakmai szervezet vállalta a kampány hazai megvalósítását. A legfontosabb tanulság, hogy a szakmai szervezeteknek fel kell nőniük az ilyen típusú pályázatokhoz, az ezekkel járó feladatokhoz.
Ehhez apparátussal kell rendelkezni, amihez elsősorban pénzre van szüksége. Egy szakmai szervezet mindenekelőtt a saját szakmai körétől remélhet ilyen jellegű támogatást, az unióban ezek a szervezetek már régóta így működnek jól. Mi is ezen az úton haladunk, és ehhez kívánt az egész díszkertész szakmának sok sikert Orlóci László.
Tovább zöldülnek a hazai kistelepülésekSzeptember első hetében megkezdődött a Településfásítási Program harmadik ütemének őszi időszakában ültetendő sorfák kiszállítása az önkormányzatokhoz. 345 településen összesen 8000 sorfát ültetnek el, a legtöbbet Győr-Moson-Sopron vármegyében. |