A fekete bors – tudományos nevén Piper nigrum -, amely egyszerű fűszernek tűnhet, és világszerte megtalálható az étkezőasztalokon, sokkal több, mint ízfokozó. A trópusokon őshonos cserje, mely fürtökben hozza termését.
A fekete bors egy figyelemre méltó vegyületet, a piperint tartalmazza. Ez a természetes alkaloid adja a fekete bors jellegzetes csípős ízét, és kulcsszerepet játszik az egészségre gyakorolt pozitív hatásában. A piperinnek például antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása van, ami csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát. Emellett a piperin bizonyítottan fokozza az alapvető vitaminok és ásványi anyagok biológiai hozzáférhetőségét, így egészséges kiegészítője a kiegyensúlyozott étrendnek.
Antioxidánsokban gazdag élelmiszerekkel, például gyümölcsökkel és zöldségekkel párosítva a feketebors hatékonyan segíthet e jótékony vegyületek felszívódásának növelésében. Egy tanulmány szerint a piperin közel 2000%-kal fokozhatja az antioxidánsok, például a kurkumában lévő kurkumin biológiai hozzáférhetőségét. De javítja a A- és C-vitamin, a szelén vagy a béta-karotin felszívódását is.
A piperin előnyei nem állnak meg a tápanyagok felszívódásának fokozásánál. A szervezetben lévő gyulladások csökkentésében is döntő szerepet játszhat. A krónikus gyulladás számos egészségügyi problémához kapcsolódik, az ízületi gyulladástól a szívbetegségekig. A kutatások azt valószínűsítik, hogy a piperin segíthet a gyulladásos állapotok kezelésében, bár még több kutatásra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a potenciális előnyeit. Az elemzések azt mutatják, hogy a gyulladásos folyamatok befolyásolásával segít leküzdeni az olyan krónikus betegségekkel összefüggő gyulladást, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, az ízületi gyulladás és még sok más betegség.
A bors és a váladék
Megfázáskor is érdemes segítségül hívni a bors erejét. A benne található fitonutriensek ugyanis segítenek fellazítani a letapadt váladékot, így könnyebben megszabadulhatunk az orrdugulástól. Arcüreg- vagy homloküreg-gyulladás esetén is segítheti a gyógyulást. Emellett antimikrobális tulajdonságú, így a felülfertőződések esélyét is csökkentheti.
Mennyi borsot ajánlatos fogyasztani, az végül is egyéni ízlésen múlik. Míg a fekete bors nincs ugyanolyan negatív hatással az egészségére, mint a só, túl sok mennyiség azonban okozhat emésztési zavarokat, például gyomorégés. Ha nem visszük túlzásba, mindenképpen egészségünkre válhat.
Még több fűszer:
Megszállottan szórjuk, de valójában melyiket kéne? – Magyar Mezőgazdaság (magyarmezogazdasag.hu)