Ugyanebben a kategóriában ezüst elismerést kapott a Syngenta Cartesio karfiolfajtája, melynek mindenekelőtt a látványában van az újdonsága.
A körülbelül 90 napos fajta rózsái 1,2-1,8 kilogrammosak, könnyen szétszedhetők csaknem azonos méretű részekre.
A francia Dalival faiskola idén sem ment haza díj nélkül, ugyancsak ezüst elismerésben részesült a Tonik almafajtája. A bicolor, élénkpiros-rózsaszín, ropogós, 75-80 milliméteres gyümölcsökben kellemes a cukor és a sav aránya. A fajta legnagyobb előnye talán a kiváló tárolhatósága: normál hűtőkamrában több mint hat hónapig eltartható a gyümölcse minőségromlás nélkül, azaz nem ró nagy költséget a termelőkre a tárolás. A fák könnyen irányíthatók, kiegyenlítetten nagy hozamúak, és méretükből adódóan könnyen elvégezhetők az ápolási munkák és a szedés. A fajta varasodásra nem túl érzékeny, és genetikailag toleráns a tűzelhalásra, ami csökkenti a növényvédelmi kiadásokat és a növeli a termésbiztonságot. A Tonik szabadon termeszthető fajta.
A francia Gautier Semences vetőmagcég az ősszel piacra kerülő partenokarp Frutastic cukkinicsaláddal szerezte meg a bronz elismerést a fajtaújdonságok között. A nemesítőknek az volt a céljuk, hogy kiszámíthatóan nagy hozamokat, jó minőségű termést érhessenek el a kertészek nem ideális körülmények közt is, azaz ha nem megfelelő a beporzás, mert hiányoznak a beporzók, túl nagy a hőmérsékletingadozás, avagy túl hideg vagy meleg van a megtermékenyüléshez. A termésbiztonsághoz ráadásul még kötődéssegítőt sem kell használni.
Az innovatív gépek, automatizálás kategóriában a Leafy paradicsomlevelező robotot tette az első helyre a zsűri. A francia Aisprid cég a termelőkkel együttműködésben hároméves kutató-fejlesztő munkával hozta létre a mesterséges intelligenciával társított robotot, mely nagy terhet vesz le a munkaerőhiánnyal küzdő paradicsomhajtatók válláról. A levelezés ugyanis szinte annyi időt kíván, mint a szedés, ráadásul elég megerőltető feladat. Nem beszélve arról, hogy a robotnak hála a termelő nyugodt lehet, hogy a munkával biztosan időben, a tervek szerint végeznek, ráadásul kevesebb költséggel, mint ha embereket alkalmaznának. Az is előny, hogy ha kevesebbszer közlekednek a dolgozók a sorok közt, kisebb lesz az esetleges betegségek terjesztésének kockázata.
Az Asprid levelezőrobotja egyedülálló megoldás erre a feladatra. Önállóan halad a sorok közti fűtőcsöveken, a szabadalmaztatott robotkarokkal eltávolított leveleket a sorok közé ejti, a vágószerszámot pedig UVC-fénnyel fertőtleníti. A könnyű beállítást segíti az érintőképernyős felhasználói felület. Napi 20 óra munkavégzésre képes 4 órás töltéssel, a működéshez pedig 4G mobilinternet- kapcsolat szükséges. A teljesítménye folyamatosan növekszik az időnkénti szoftver-, hardver- és AI-frissítéseknek köszönhetően. Minél több tapasztalatra tesz szert, annál hatékonyabb lesz, és még pontosabb lesz a vágás. Egyelőre még csak paradicsomállományban működik, és azon belül is a fürtös fajtákon, tervezik azonban, hogy kígyóuborka-állományban való munkavégzésre is betanítják.
A fejlesztők hangsúlyozzák, hogy nem volt egyszerű dolguk, hiszen hardver- és szoftveroldalról is komoly kihívás annak elérése, hogy a robot a kívánt műveletet milliószor is jól végezze, mivel minden növény egyedi. A robotot ezért több kamerával is felszerelték.