Számos étel, amelyet napi szinten fogyasztunk – beleértve, de nem kizárólag reggeli gyanánt -, feldolgozott szénhidrátokban gazdag. Ezek közé tartoznak a reggeli gabonapelyhek, a fehér kenyér és a tésztafélék is. E termékek fogyasztása a vércukorszint hirtelen emelkedéséhez majd csökkenéséhez, ezáltal gyulladáshoz és oxidatív stresszhez vezethet.
Korábbi tanulmányok alapján az ilyen élelmiszerek növelhetik bizonyos betegségek kockázatát. Most azonban úgy tűnik, hogy a feldolgozott, szénhidrátokban gazdag élelmiszerek más negatív következményekkel is járnak.
Ezt vizsgálták a francia Montpellier-i Egyetem kutatói.
A Public Library of Science által kiadott tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői szerint a nyugati országokban a 20. század második felében hatalmas átalakuláson ment keresztül az emberek étrendje. Jelentősen megnőtt többek között a finomított szénhidrátok fogyasztása, mely összefüggésbe hozható olyan élettani mechanizmusokkal, mint például a hiperglikémia és a hiperinsulinaemia. Ezek pedig hatással lehetnek olyan nem orvosi jellegű tulajdonságokra is, mint az arc vonzereje.
A francia Montpellier-i Egyetem kutatói 52 férfit és nőt vontak be a vizsgálatba, akik életkora 20 és 30 év közötti. Teljesen véletlenszerűen 500 kalóriás, finomított és finomítatlan szénhidrátokban gazdag reggelit osztottak ki a közöttük.