0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Füstölő házilag – de hogyan?

A disznóvágások, a betöltött kolbászok és a fűszerezett sonkák elkészítése után sokak fejéből kipattan a gondolat: füstölő házilag – de hogyan? Ehhez adunk praktikus, költséghatékony tanácsokat, hogy ne a szomszéd füstölőjét kelljen igénybe venni!

Az elszabadult élelmiszerárak – még a mérséklődő infláció ellenére is – miatt egyre többen a maguk helyzetéhez mérten próbálnak otthon élelmiszert termelni, aminek egyik eszköze a füstölő házilag történő létrehozása. Az állattartásban kevésbé jártasak is egyre jobban belemernek vágni a tyúkok, galambok, nyulak, esetleg sertések tartásába. Igen ám, de nem elég csak etetni az állatokat, hogy élelmiszer legyen belőlük, le kell vágni és fel is dolgozni azokat. Disznóvágás után például sokak szeme előtt ott lebeg a füstölt sonka és kolbász, amiről tudjuk, nagy versengés zajlik a férfiak között.

Füstölő házilag – nem ördöngösség

Hogy mi is versenybe szálljunk a szomszéd füstölt húsaival, szükségünk lesz egy füstölőre. Természetesen kész füstölőket is lehet vásárolni, de mi magunk is készíthetünk ilyet.

füstölt kolbász élelmiszer füstölő házilag

A füstölő lényege, hogy a hideg füst érje a disznóból készült termékeket. Ezért a tűztérnek és a füstölőnek másfél-két méterre kell lennie egymástól, hogy a füst ki tudjon hűlni.

A házi füstölőnk megépítéséhez először is ássunk egy nagyjából 50×50 centiméter széles és ugyanilyen mély gödröt. Az aljára helyezzünk egy fémlapot, hogy az égés tökéletes legyen. A kéménynek ássunk akkora mélyedést, amennyi földet ásóval egy dobásra ki tudunk emelni. Ebbe helyezzünk bele egy 1,5-2 méter hosszú fémcsövet, és fedjük be földdel, így a füst nem fog tudni kijönni.

A füstölőkamrának nem szükséges alapot építenünk, elég az oldalait, mely lehet fémből vagy fából, összeillesztenünk. Az aljára fektessünk fémrácsot, rá pedig nedves szalmát, így a kormot felfogjuk, nem fog lerakódni a húsra. A füstölő felső részébe rögzítsünk rudakat, erre akaszthatjuk fel a különböző füstölnivalót. A kamra tetejét pedig borítsuk be sűrű szövésű dróthálóval. És már kész is vagyunk!

füstölő házilag tervrajzA feltüntetett tervrajz alapján jól látható, hogy nem nagy ördöngösség a házi füstölő kiépítése.  Jelmagyarázat: tűztér (1), fa (2), kémény (3), téglafal (4), fémrács (5), fából, vagy fémből készült kamra (6), felakasztott húsok, sonkák, kolbászok, stb. (7), tartórudak (8), háló (9), kisajtó (10).

A füstölés akár egy hétig is eltarthat. Ami a legfontosabb, hogy milyen fát használunk hozzá, ez ugyanis befolyásolja a füstölt húsok ízvilágát. Valaki a bükkfára esküszik, más a gyümölcsfára, de azt hiszem, ebben nincs igazság, mindenki a maga tapasztalata alapján döntsön Jó füstölést!

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: