0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 9.

Kóstoljunk szobanövényeket!

A cikkünkben bemutatott fajok nálunk szobai dísznövények, ám a világ más részein kisebb-nagyobb mértékben fogyasztják is őket. Sőt, némelyekből komplett ételek is készíthetők!

A szobai dísznövények fő funkciója – ahogy a nevükben is szerepel –, hogy díszítsenek. Többségük távoli tájakról származik, és azért lettek szobanövények, mert éppen a 20 °C körüli hőmérséklet megfelelő számukra, valamint fényigényüket is kielégíti annyi napsütés, ami egy lakásban, az ablak közelében éri őket.

szobanövény

A szobanövények szeretnek velünk lakni

A szobanövények kifejezetten beltéri környezetben fejlődnek jól. Hőmérséklet és páratartalom tekintetében igényeik olyanok, hogy mi, emberek is hasonló körülmények között érezzük magunkat jól, komfortosan.

Azokból a fajokból lettek szobanövények, amelyek alkalmazkodni tudnak a kültérinél szegényesebb beltéri fényviszonyokhoz.

Ezek általában trópusi és szubtrópusi területekről származnak, ahol meleg és nedves klíma jellemző. Az őshazájukban általában magas a páratartalom, árnyékban élnek vagy részleges napfény éri őket, valamint stabil hőmérsékleti viszonyok a jellemzőek.

Fontos számukra a megfelelő talajminőség, ami jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, enyhén savas kémhatású földet jelent, és a kiegyenlített öntözést is meghálálják.

Nálunk szobanövények, máshol fogyasztják

Az itt bemutatott fajok nálunk szobanövények, ám a világ más részein kisebb-nagyobb mértékben fogyasztják is őket. Némelyekből komplett ételek készíthetők, ilyen az Okinawa-spenót, az opár gyöngye, a kesernyés ízűek pedig – gulán, brahmi – saláták pikáns adalékai lehetnek.

Érdemes eleinte kisebb mennyiségekkel kezdeni a kóstolást, már csak azért is, mert egyéni érzékenység előfordulhat olyan növényekre, melyekkel korábban szervezetünk nem találkozott.

Másik lényeges dolog, hogy a dísznövényeket nem étkezési célra termesztik, tehát sok olyan növényvédő szerrel találkozhatnak, melyek az egészségünkre károsak lehetnek. Épp ezért vásárlásuk után hagyjunk időt a „tisztulásra”, ne azonnal kóstolgassuk őket. Általában két-három hét múltán a legtöbb növényvédő szer már nem található meg a növényben.

Brahmi szobanövények

(Bacopa monnieri)

Az ajurvédikus gyógyászatban az idegrendszer erősítésére, memória- és koncentrálóképesség-növelésre használják. Szorongásoldó gyógyhatású szerként is alkalmazzák, javítja a szervezet stressztűrő képességét.

Télen szobában, nyáron a kertben is tartható, nagyon vízigényes, akár vízinövényként, akváriumban is nevelhető faj.
Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: