0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Kóstoljunk szobanövényeket!

A cikkünkben bemutatott fajok nálunk szobai dísznövények, ám a világ más részein kisebb-nagyobb mértékben fogyasztják is őket. Sőt, némelyekből komplett ételek is készíthetők!

Aloé

(Aloe vera)

aloé

Senkinek nem kell bemutatni, hiszen gyógynövényként is jól ismert. Számos aloés üdítőital kapható hazánkban, a növényből származó gél biztonságosan fogyasztható, és frissítő ízt ad a különböző ételeknek és italoknak. A külső zöld rész lehámozása után az alatta levő sárgásat is távolítsuk el, és csak a szinte víztiszta zselét használjuk. A levelek külső részében található antra­kinonok hashajtó hatásúak, és nagyobb mennyiségben rákkeltők is lehetnek.

Felhasználásra a kemény, rugalmas levelek a legalkalmasabbak, ezek pucolhatóak a legkönnyebben.

A géles rész nyersen és főzve is fogyasztható, aki nem kedveli az állagát, turmixolva is kipróbálhatja frissítő italként gyümölcslevekkel keverve. Saláták, gyümölcssaláták és hidegen tálalt tészták kiegészítője is lehet. Az aloé közel száz hatóanyagot tartalmaz, köztük A-, C- és E-vitamint. Ezek a vitaminok antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Számos fontos ásványi anyaga közül a kalcium, magnézium és kálium emelendő ki. A levél belsejének géles anyaga kiváló sebgyógyító.

Cserjés aloé

(Aloe arborescens)

cserjés aloé

Fűrészkaktusz néven is ismert, pedig igazából nem is kaktusz.

Valójában a leghatékonyabb aloé, ennek gyógyhatását és hatóanyagait kezdték el kutatni először – több mint száz éve –, és csak később kerültek képbe a jóval nagyobb gélhozamú, gyorsabb növekedésű fajok, mint például az Aloe vera.

Sajnos gélhozama kevesebb és lassan nő, de csodaszép növény. Oldalhajtásai legyökereztetésével könnyen szaporítható.

Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: