Ha most azt gondolja, ez képtelenség, akkor nagyon is jól jönne az új ismeret azzal kapcsolatban, mikor fogyassza el első (és lehetőség szerint aznapi utolsó) kávéját ahhoz, hogy kitörhessen a koffein, a kávéfüggőség láncolatából.
Ébrenlétünk ideje alatt agysejtjeink energiát égetnek el, melynek melléktermékeként adenozin termelődik. Minél több adenozin halmozódik fel a szervezetben, annál álmosabbnak érezzük magunkat. Az adenozin azzal képes fáradtságot okozni, hogy bekapcsolódik az ATP-útvonalba, amely az agy és a test energiatermeléséért felelős.
Koffein: egy-egy csatát megnyerhetünk
Amikor a koffein az agy és a test különböző részein található adenozin-receptorokhoz kötődik, megakadályozza, hogy az adenozin lebontsa az energiatermelési útvonal egyes összetevőit. Ez megnövekedett ciklikus AMP-t eredményez, mely pedig az energiaszint emelkedéséhez vezet. Tehát a koffein adenozin-antagonistaként működik a szervezetben. Hatékonyan, de csak ideiglenesen blokkolni tudja az agy adenozin-receptorait. Viszont ahogy kezd múlni a koffein ereje, újra érvényre jut az adenozin hatása, ekkor érezzük úgy magunkat, mint egy-egy tehetetlen giliszta.