A külső tényezők és a nagyobb üzemek költségei áttételesen hatással vannak a kistermelők árképzésére és jövedelmezőségére is. önköltségek
A fogyasztók anyagi helyzete és szokásai, valamint a kiskereskedelmi láncoknál tapasztalható árak a mezőgazdasági őstermelők, kistermelők, családi gazdálkodók számára is fontosak. A saját árképzés kialakítása, az önköltség meghatározása a gazdaság jövedelemtermelő képessége kulcsfontosságú. A Kulik Zoltán előadásában szereplő diagramok a kistermelők számára jó összehasonlítási alapot jelenthetnek saját gazdaságuk megítélésében.
2023-ban a hazai GDP -0,9%-os volt, amelyből a mezőgazdaság 2,2%-ot tett ki. Ha ez nincs, akkor a bruttó hazai termék -3%-lett volna. 2024-re 4%-os növekedést várnak, de ez irreális várakozás. Az élelmiszerek inflációja Magyarországon kimagasló, a KSH adatai szerint 2022 decemberére elérte a 45, az Eurostat szerint az 50 százalékot. 2023-ban az élelmiszerek ára 4,8%-kal emelkedett, ezen belül leginkább a cukoré (42,1%), a csokoládéé és kakaóé (17,2%), az alkoholmentes üdítőitaloké (16,1%), valamint a kávéé (14,1%). A termékcsoporton belül a tojás ára 18,1, a liszté 17,8, a sajté 15,5, a vaj és vajkrémé 14,5, a száraztésztáé 11, a tejé 10,3%-kal csökkent. 2024 februárjában 3,7%-os inflációs számot mért a KSH, elemzői várakozások szerint ez év végére 5,5-6% körül lesz. Ezek az adatok egy kistermelő számára azért lehetnek mérvadók, mert az infláció ugyan csökkent, de az árak magasan maradtak.
Az energiaárak drasztikus kilengése, most úgy tűnik, normalizálódott, így 2024-re a piac stabilitása a legnagyobb kérdés. Beindul-e a fogyasztás? A reálkeresetek növekedésnek indulnak? Ha 2024-ben infláció feletti béremelések lesznek, akkor a fogyasztás növekvő pályára léphet, ellenkező esetben sajnos további csökkenésre lehet számítani. A gazdálkodókat szintén mélyen érinti a forint sérülékenysége. Nemcsak a devizában meglévő hitelkérdések, hanem a fogyasztás alakulása miatt is.
A külső tényezőkre termelőként nincs ráhatásunk, ezért az egyedüli lehetséges megoldás az önköltségek csökkentése. A költségek kalkulálhatóak, amikkel érdemes is számolni, mert eldönthetik a gazdálkodás jövőjét.
Tejelőágazat, önköltségmegoszlás
Azonban ennél is nagyobb mértékű a felvásárlási ár visszaesése: tejelőszarvasmarha-ágazat esetén az önköltségben megközelítőleg 50% körüli a takarmány ára, 13% a bér-, 12% az energia- és 13% a segédüzemi és főágazati költségek. Az adatokat vizsgálva látható, hogy még 2022-ben literenként 25 forint eredményt tudott elérni az ágazat, addig 2023-ban nulla forintot.
Sertéságazat, önköltségmegoszlás
A 2022-es és 2023-as év végi számokat tekintve a sertéságazat jelenleg a helyzet nyertese. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy a felvásárlási árak kisebb mértékben csökkentek, így üzemi szinten jelenleg nyereséges a sertéshizlalás.
2023 végére 48%-át tette ki a takarmányár a sertések esetén. A bérköltségek azonban 11%-ra emelkedtek 10% energia- és 19% segédüzemi és főágazati költségek mellett. Az adatokat vizsgálva látható, hogy még 2022-ben kilogrammonként -50 forint eredményt tudott elérni az ágazat, addig 2023-ban 100 forintot. A malacnevelés jelenleg szintén magas jövedelmezőségű, hiszen sokan szeretnék az ólakat feltölteni és eredményes hizlalást végezni.