0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Változó önköltségek: merre halad az állattenyésztés?

Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója egy konferencián összefoglalta az állattenyésztésre ható költségek változásait. Egy kistermelőnek azért is érdemes ezekkel az önköltségi számokkal megismerkedni, mert a hatékonyság lényegi szempont.

A takarmányozás helyzete

Az elmúlt négy hónapban az állattartó ágazatban nem voltak kiugró időszakok itthon, a növénytermesztésben viszont ennek pont az ellenkezője jelentkezett. Az alacsony felvásárlási árak a növénytermesztőknek kedvezőtlenek, az állattenyésztőknek ellenben kedvezőek, ami az elmúlt 10-15 évben nem volt elmondható.

A takarmánybúza hosszú hetek, hónapok óta ugyanazon az 55 forintos árszinten van. A jó minőségű malmi búza ára ettől teljesen elszakadt, most olyan 20 forinttal magasabb szinten van – néhány éve alig 4-5 forint volt a különbség. Az árpa ára annyira alacsony, hogy van, aki inkább besilózza, de 45 forintos árszinten nem fogja eladni a termését. Kulik Zoltán szerint:

„Semmi értelme, hogy a raktárakban lévő tételeket tovább tárolják, mert ezekben a tételekben az árak kapcsán nem látszik elő­re­lépés”.

Az olajos növények, a repce és napraforgó esetén is volt az árban előrelépés, de a magas készletek miatt félő, hogy az új termés megérkezésekor nem lesz tárolókapacitás. Látható, hogy nincs cash flow hiány, de akinél még bent vannak a készletek – mert, mondjuk, megszokta, hogy a gabonáját 75-80 forinton adja el –, annak számolnia kell, hogy ha nem lesz drasztikus külső tényező (pl.: aszály, háború), akkor a jelenlegi szinten maradnak az árak. Ez azt jelenti, hogy

az állattenyésztők és a malomipari szakemberek most kiszámítható szinten lévő költségekkel számolhatnak.
Ez is érdekelheti:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: