Baromfi (hús)-ágazat, önköltségmegoszlás
A felvásárlási árak és a termelési viszonyok évekre előre tervezhetőek a gazdák számára. A felvásárlási árak lekövették 2022-ben és 2023-ban is a önköltségek változását. A vizsgált időszakban a takarmány ára, és így az önköltség is csökkent, ehhez hasonló mértékű volt a felvásárlási ár csökkenése is. Broiler csirke esetén az önköltségben mintegy 59% körüli a takarmány ára, 6% a bér-, 17% az energia- és 11% a naposcsibe költségek. Az adatokat jól jelzik, hogy ahogy 2022-ben kilogrammonként 33 forint eredményt tudott elérni az ágazat, addig 2023-ban 30 forintot.
Felvásárlási árak és az önköltség
A sertéságazatban a felvásárlási árak most nagyon kedvezőek, a 2024-es év elején még picit emelkedni is tudott. Azonban nem felejthetjük el, hogy a korábbi években jelentős mínuszokat termelő ágazatról beszélünk, melynek komoly hátrányt kell most ledolgoznia.
A tejágazat helyzete most a legnehezebb, a 165 forintos felvásárlási ár az önköltség szintjén van, amely nehéz helyzetbe hozza a termelőket.
Mivel kell kalkulálni?
Az idei évre vonatkozón jó néhány ármeghatározó hatást maguk mögött tudhatnak a termelők, de vannak még olyan tényezők, amikkel számolni kell. A legnagyobb kihívás a 15-20%-os fogyasztáscsökkenés és a logisztikai költségek növekedése. Mind az üzemanyag ára, mind a lokáció olyan tényező, amire komolyan oda kell figyelni a közeljövőben. Az ukrán–orosz háború és az ehhez kapcsolódó orosz embargó szintén figyelmet igényel.
Az állatállományok csökkenése 2%-os szinten semmiképpen nem nevezhető jó iránynak. Látható, hogy Európa versenyképessége beszűkül: például 5-6%-kal csökken az európai takarmányipar, ezért már a közepes méretű cégeknek is el kell gondolkodniuk az Európán kívüli lehetőségekről.