0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 13.

A károsítók is belassultak a hőségben – növényvédelmi előrejelzés 34. hét

Nemcsak a növények, hanem a kártevők, betegségek jó része is a minimálisra csökkentette élettevékenységét az augusztus közepi rekordmagas hőmérsékletek idején, de azért nem árt figyelni – főleg, hogy időközben sok helyen volt már csapadék.

Augusztus közepén még mindig forró, aszályos volt az időjárás, a 35-40 °C-ot is elérő, rekordmagas nappali hőmérsékletek további károkat okoztak a szántóföldi és kertészeti kultúrákban, ilyenkor ugyanis leáll a növények asszimilációs tevékenysége. A talajok felső rétegében nincs vagy alig van nedvesség, ami párolgásával enyhítene a légköri forróságon. Mivel az éjszakai hőmérséklet is csak kevés helyen csökkent 20 °C alá, így a reggeli harmatképződés általában elmaradt. károsítók

Alma- és körteültetvényekben a varasodás- és a lisztharmatfertőzés mértéke alig változott az előző időszakhoz képest. A két kórokozó terjedése minimális, újabb tüneteket csak a lisztharmat esetében látni, ahol a hajtásvégek mintegy 10%-án van jelen a szürke penészbevonat.

Az időjárás, valamint az almamoly és sodrómoly okozta fertőzés miatt folyamatosan hullik a gyümölcs, a gyümölcsmonília tüneteit nemcsak a lehullott, hanem a fán maradt termésen is láthatjuk. A gyümölcsmúmiák kialakulása már megkezdődött.

A penészpárnákon kifejlődő szaporítóképletekből nedvesebb körülmények között újabb fertőzési hullám kezdődhet. Az almamolyfertőzés folyamatosan emelkedik, főként a zsendülésnek indult őszi, illatos fajtákon, melyek vonzzák a nőstény egyedeket. A kártevő az almafélék gyümölcsein túlmenően megtalálható a dió termésében is, ott is a magházban károsít, ellentétben a nyugati dióburok-fúróléggyel, mely a zöld burok alatt szívogatja (nem rágja, mint az almamoly) a termést.

A dióburok-fúrólégy rajzása továbbra is folyamatos, és bár az eddigi kiugróan magas létszám kissé lecsökkent, a megkezdett védekezést folytatni kell.

A botrioszfériás termésfoltosság könnyen összetéveszthető a buroklégy okozta tünetekkel.

Részben a blumeriellás levélfoltosság áll a meggyfák korai lombhullásának hátterében

Csonthéjas-ültetvényekben tovább folytatódik a fiziológiás eredetű lombhullás, de a lehullott levelek egy része sztigminás levéllikasztó gombával, valamint blumeriellás levélfoltossággal fertőzött, elsősorban meggy- és cseresznyeültetvényekben. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly most is repül a feromoncsapdákba, de a lepkék száma csökken mindkét faj esetében. A gyümölcsfertőző monília okozta gyümölcsrothadás itt is jelentős, elsősorban a rovarok (darazsak, virágbogarak, hangyák, sodrómolyok, poloskák) rágása nyomán.

A szőlő előretolódott szüretével párhuzamosan kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége,

megkezdődött a kórokozó szaporítóképletének (kazmotécium) kialakulása. A peronoszpóra és a szürkerothadás fertőzési veszélye a magas hőmérséklet és a nedvesség hiánya miatt minimális, a korábbi tünetek beszáradtak a növényeken. A darazsak és a hangyák okozta bogyókártétel a szőlőültetvényekben is fokozódó, akárcsak a seregélykártétel.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a Magyar Növényorvos honlapon. károsítók

Dr. Aponyi Lajos

Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Ez is érdekelheti:

Elfeledett kincseink: a Kárpát-medence vad gyümölcsfajainak újrafelfedezése

A klímaváltozás népszerű élelmiszer-összetevőket fenyeget

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Magazin ajánló: