0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 8.

A haszonbérleti szerződés speciális szabályai

A magyar termőföldek több mint 50 százalékát haszonbérlet útján művelik, ezért kiemelten fontos a haszonbérlet szabályainak pontos ismerete.

Az előírások java része végigkíséri a felek teljes jogviszonyát, bérleti díjat például minden évben köteles fizetni a bérlő, és vannak olyan szabályok is, melyek csak rendkívüli helyzetekben alkalmazhatók. Ez utóbbira jó példa a haszonbérfizetési kedvezmény, mely a mostani aszályos időszakban – 2022 után – ismét napirendre kerülhet.

aszály
Fotó: Freepik

Hogyan határozható meg a haszonbérleti díj?

A haszonbérleti díj megfizetésének módját a felek szabadon állapíthatják meg a szerződésben. Ez történhet

– pénzben, előre meghatározva annak mértékét (például aranykorona- vagy terület­alapon számítva);

– kapcsolhatják egy piaci értékhez (például egy adott napon irányadó tőzsdei árhoz kötve vagy az Agrárközgazdasági Intézet adott havi átlagárához kapcsolva. Ezt a Magyar Mezőgazdaság nyomtatott lapjának 3. oldalán, a tőzsdei rovatban hetente közöljük. A szerk.)

– annak sincs akadálya, hogy a felek természetben határozzák meg a bérleti díjat és ezt természetben fizessék is meg, de

– arra is van lehetőség, hogy akár évente más-más díjat állapítanak meg a szerződésben (ilyenkor természetesen előre meg kell határozni az egyes években járó díjat).

Azzal viszont fontos tisztában lenni, hogy bármelyik módot is választjuk, ahhoz már kötve vannak a felek, más úton nem teljesíthető a bérleti díj – kivéve, ha a felek ebben később közösen megállapodnak.

A haszonbérleti díj csak utólag fizethető

A haszonbért utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni.

Nem köthető ki tehát előzetes fizetés sem gazdasági évenként, sem a teljes bérleti időszakra előre.

Ez abból következik, hogy ezt a szabályt nemcsak a Ptk. tartalmazza (amelytől „diszpozitív” jellegénél fogva a felek szabadon eltérhetnének), hanem a Földforgalmi szabályozás „kógens” törvénye is. [2013. évi CCXII. tv. 50. § (2) bek.]

Hogyan módosítható egy haszonbérleti szerződés?

A haszonbérleti szerződés módosítására írásban kerülhet sor, bármikor a haszonbérlet fennállta alatt. Fontos kritérium azonban, hogy a szerződés időtartama még a módosítással együtt sem haladhatja meg a 20 évet. Jó tudni, hogy amennyiben a szerződés módosításra kerül, úgy arra már az új jogszabályi rendelkezéseket is alkalmazni kell.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: