0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 3.

Irány a piac, nyakunkon a vegetáriánus hónap!

1977. óta ünnepeljük a vegetáriánus életmódot október első napján, amely egyben a vegetáriánus hónap nyitánya is. Ebben a hónapban ismét fókuszba kerülnek a zöldségek illetve a húsmentes ételek.

A vegetáriánus hónap – tekintve az őszi bőséget – remek alkalom arra, hogy feltöltsük szervezetünk vitamin- és ásványianyag-raktárait, és hogy legyen még egy kis nyugalma emésztőrendszerünknek a nagy ünnepi dőzsölés előtt.

sütőtök
Fotó/Designed by: Freepik
A vegetáriánusság egy gyűjtőfogalom, amely különféle irányzatokat foglal magában, általában attól függően, hogy ki milyen élelmiszer elhagyásával szigorítja táplálkozását.

A húsféléktől való (természetesen még a halaktól is) elbúcsúzás az első lépés azon az úton, amikor valaki ráeszmél arra, hogy táplálékának megválogatásával nemcsak a saját egészségére gyakorolhat jótékony hatást, hanem tudatos döntéseivel közös otthonunkat, a Földet is megkímélheti.

A vegatáriánus életmód számottevő előnyökkel jár

A növényi táplálékok számos olyan hasznos összetevőt tartalmaznak, amelyek az állati eredetű élelmekből hiányoznak, vagy sokkal csekélyebb mértékben vannak jelen: ilyenek például a rostok, az enzimek és a fitonutriensek. Pedig ezek nélkülözhetetlenek az egészségesen működő szervezet számára.

A tudatosan összeállított vegetáriánus étrend ezeknek hála csökkentheti a kardiovaszkuláris betegségek, a cukorbetegség, az elhízás és egyes rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

zöldségekVegetáriánus élet: oszlassuk el a tévhitek felhőit!

A teljes egészében növényi összetevőkön alapuló táplálkozás jelentősebb kihívást jelent, hiszen meglehetősen sok odafigyelést, tanulást igényel. A változatosan összeállított, némi állati eredetű élelmiszert tartalmazó vegetáriánus étrend valamivel egyszerűbben megvalósítható, és minden létfontosságú anyaggal ellátja a testet. A jó minőségű multivitamint pedig élelmiszereink makro- és mikronutrienstartalmának csökkent mivolta miatt egyébként is érdemes már alapnak tekinteni.
Több szakember is egyetért abban, hogy a szervezet fehérjeigénye növényi forrásokból is kielégíthető. Némelyek úgy vélik, ma már éppenhogy a túl sok fehérje fogyasztásával akadnak inkább gondok. Aki nem eszik túl keveset, nem követ valamilyen észbontó fogyókúrát, sokkal reálisabb, hogy több fehérjét fogyaszt, mint amennyire a testének valójában szüksége lenne.

Legfőbb fehérjeforrásaink a hüvelyesek és az olajos magvak, de azért a zöldségekről, gyümölcsökről, gabonafélékről sem szabad megfeledkezni – sok kicsi sokra megy.

A tejet sokan aggályos élelmiszernek gondolják, és úgy vélik, csecsemőkor után nem is igényli a szervezet. Kalciumigényünket bőségesen fedezhetik a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek, diófélék, gabonafélék. A kalcium hasznosulását fokozza, ha elegendő D-vitaminnal és magnéziummal is ellátjuk a szervezetet. A D3- vitamin étrend kiegészítőként nagyon olcsón beszerezhető, illetve dúsított termékek közül is válogathatunk.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: