0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 7.

Élelmezési világnap: az élelemhez való jog a jobb életért és jövőért

Az élelemhez való jog a nemzetközi jog által elismert alapvető emberi jog. Mégis, a világon nem mindenki jut hozzá. A világszerte 150 országot felölelő összefogás emeli ki az élelmezési világnapot a többi ENSZ-nap közül.

Az élelmezési világnap alkalmából rendezett többszáz rendezvényen egyaránt jelen vannak a kormányzati, vállalati és civil szféra, a sajtó képviselői és a fiatalok, hogy ráirányítsák a figyelmet és tettekre sarkalljanak az éhezés felszámolásáért, az emberiség és a bolygónk jövőjéért.

élelmezési világnap

Az élelemhez való jog a nemzetközi jog által elismert alapvető emberi jog. Mégis, a világon nem mindenki jut az egészséges élethez szükséges élelemhez.

Jelenleg mintegy 733 millió ember éhezik főképp a konfliktusok, az időjárási szélsőségek vagy a gazdasági nehézségek miatt.

Több mint 2,8 milliárdan nem engedhetik meg maguknak az egészséges táplálkozást. Vagyis az elegendő mennyiség mellett hiányt szenvednek tápanyagokból és az étrendjük nem elég változatos az egészséges élethez.

A gyakorlat azt mutatja, hogy nem a több élelem jelenti a megoldást. Abszolút értelemben a világ élelmiszertermelői már most is elegendő mennyiséget állítanak elő. A válasz inkább az összehangolt közös lépésekben rejlik, hogy mindenhol elérhető legyen a tápláló és biztonságos élelmiszer, mindenki számára elérhető áron.

Az élelemhez való jog túlmutat a túlélést biztosító kalóriákon: magába foglalja az egészséges és sokszínű étrendet és a fejlődés lehetőségét. A joggal azonban még senki sem lakott jól. De keretet ad a jövőt formáló kollektív törekvéseknek és konkrét kötelezettségeket jelent a kormányoknak, és mindenkit arra biztathat, hogy hozzájáruljon ezek megvalósításához.

zöldségek, egészséges élelmiszer
Fotó/Designed by: Freepik

Ösztönözni az egészséges étrendet

Az egészségtelen étrend megoldása egyszerűnek tűnik: el kell érni, hogy mindenki egészségesebben táplálkozzon. A valóság azonban ennél összetettebb. A kormányoknak ösztönözni kell a táplálóbb élelmiszerek előállítását és piacra kerülését, a fogyasztóknak pedig pontos és következetes tájékoztatást kell nyújtani az egészséges élelmiszerek választásához.

Támogatniuk kell az egészséges táplálkozáshoz való jogot, főleg azoknál, akik anyagi okok miatt ezt nem tehetik meg. Ehhez szakpolitikákra és beruházásokra van szükség, ideális esetben mindezen szempontokat egyesítő nemzeti tervek formájában.

Emellett a fogyasztói szervezeteknek fel kell szólalniuk a fogyasztók szükségletei és jogai érdekében az élelmiszeriparral és a kormányzatokkal konzultálva, és ki kell állniuk a nemzeti tervek és kezdeményezések szükségessége mellett.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság/FAO

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: