A hagyományos, szeptember végén tartott eseményre a világ minden tájáról érkeztek termelők, szaktanácsadók, szakmabeliek Warmenhuizenbe, ahol a látogatók megismerkedhettek a legújabb Bejo fajtákkal, a kutatás eredményeivel.
A Bejo zöldségek nemesítésével, termelésével, feldolgozásával és értékesítésével foglalkozik. Mintegy 40 fajból és több mint 1000 fajtából álló kínálatát a legkülönbözőbb piacokra és eltérő éghajlati viszonyokra adaptálta. Vetőmagjaik mintegy 100 országba jutnak el, több mint 2200 alkalmazottjuk segíti a termelőket a fenntarthatóságra, egészségre és innovációra összpontosítva.
Partnereivel közösen a Bejo folyamatosan vizsgálja a változó piaci és fogyasztói trendeket. Ezek képezik az alapját az új és továbbnemesített zöldségfajtáknak, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára, hogy világszerte egészséges zöldségeket termeljenek. A rendezvényen azokat a fajtákat mutatták be, amelyeket olyan tulajdonságokra nemesítettek, mint a betegségekkel szembeni ellenállóság, a tárolási minőség, a terméshozam, a megjelenés és az íz.
Céklaszimpózium
Az idén a Bejo céklaszimpóziumon járta körbe a növényt „A sikerben gyökerezve: innovációk a cékla nemesítésében, termesztésében és marketingjében” címmel, ahol több helyi és nemzetközi szakember tartott előadást. A Bejo a cékla területén a termelők, a feldolgozóipar és a szupermarketek számára széles termékskálát kínál. A koraitól a hosszú tárolásra alkalmas fajtákig, a rhizomaniarezisztenciával rendelkező, szép belső színű – betanin –, ugyanakkor jó beltartalmú – brix – fajtákig.
A konferencián elhangzott, a vetőmagtermesztés mindig kockázatos tevékenység volt, a klímaváltozás pedig még nagyobb kihívások elé állítja a kutatókat.
Franciaországban, ahol szintén céklavetőmagot termeltetnek, a kormány szigorú előírásokat vezetett be az izolációs távolságok betartása érdekében. Így a gazdák kötelessége bejelenteni, melyik területükön mit termesztenek, s ennek alapján határozzák meg a táblák közötti távolságot 5, 10 vagy akár 20 kilométeres körben, a kockázattól függően. A szimpóziumon kiemelték, előnyt jelent, hogy a Bejo évek óta nagy energiát fektet az ökológiaivetőmag-előállításba, s az ott szerzett tudást, tapasztalatot fel tudják használni a hagyományos vetőmagok területén is.
A nemesítés céljairól tartott előadásból kiderült, az elvárások a megbízhatóságra, a betegség-ellenállóságra, a jó megjelenésre, a megfelelő belső színre, a nagy termésmennyiségre koncentrálnak. Egyre nagyobb problémát jelent, hogy a forró nyarak felgyorsítják bizonyos betegségek, így a rhizomania terjedését. Míg a szülővonalak keresztezése, a vizsgálatok elvégzése hagyományos módszerekkel 5-6 évig is eltarthat, a markertechnológiával ez az idő a felére rövidül.
Az elmúlt években a nemesítők a rhizomania elleni küzdelemben újabb kihívásokkal néztek szembe. Ennek a munkának első sikerfajtája a Manzu, amely a Borohoz hasonló, csak nagyobb ellenálló képességgel rendelkezik. Az előadáson kiemelték, ha valaki rhizomaniarezisztens céklát szeretne termelni, az ellenállóságot jelzi az „u”-ra végződő fajtanév. Emellett a nemesítői munka során figyelembe veszik a feldolgozóipar és a kereskedelem véleményét, elvárásait is.
Szuperélelmiszer
Ám nem elég megtermelni a céklát, az egész éves ellátáshoz elengedhetetlen a megfelelő tárolás. Európában a gazdák többségében hűtőtárolókat alkalmaznak, ám például Brazíliával szemben szárazabb körülményeket biztosítanak a betárolt céklának. Ez a módszer azonban drága, különösen az elmúlt évek energiaár-emelkedésének tükrében.
A szalmafedés alatti tárolást már sokan alkalmazzák, ahol legfeljebb 4 méter magas, 5 méter széles prizmákat építenek, amit a szalma mellett kis földdel is lehet fedni, hogy ne fújja el a szél. A szalma biztosítja az egyenletes szellőzést, de szellőzőcsatorna is betehető a prizma alá. Fagy esetén elengedhetetlen fóliával takarni, ugyanakkor ezt a hideg idő elmúltával érdemes eltávolítani. Fajtától és a külső körülményektől függően szalma alatt a cékla legfeljebb 6 hónapig tárolható.
Ugyan Európában főként salátában, vagy köretként használják, de megjelenik a kozmetikumokban is. Az egészségügyi trendeknek köszönhetően egyre gyakrabban találkozhatunk vele gyümölcslevekben vagy bébiételekben. Észak-Amerikában kedvelt a belőle készült chips. Latin-Amerikában nemcsak a tortilláknak adja a színét, de fagylaltokban is megtaláljuk, Japánban természetes ételszínezék az édességekben, a péksüteményekben. Ahogyan elhangzott, igazi szuper élelmiszer, ami a világon mindenhol és sokoldalúan felhasználható.
Seed Research Expo
Az idei év újdonsága a Seed Research Expo volt, ahol széleskörű tájékoztatást adtak a Bejo-nál folyó kutatásokról, valamint arról, hogy ezek hogyan járulnak hozzá a vetőmag minőségéhez. A cég méhészei a méhek egészségéről és a méhek beporzási tevékenységéről tartottak előadást. Mint elhangzott, a mézelő méhek talán a legfontosabb alkalmazottaik.
Nem meglepő, hogy a gyümölcstermesztők és egyes zöldség- és szabadföldi növények termelői szorosan együttműködnek a professzionális méhészekkel. Világszerte üvegházakban és szántóföldeken állítanak elő vetőmagokat, így ezen a területen több tízezer mézelő méhcsalád dolgozik. A kutatással szeretnének többet megtudni a méhcsaládok és méhtípusok jellemző tulajdonságairól, beleértve a táplálékkeresési aktivitást, a nektárgyűjtési hajlandóságot, a rajzásra, a kaptár elhagyására vonatkozó jellemzőket. De kutatásuk legfőbb célja a méhek egészsége.
Többet is megtudhattunk a vetőmagkezelési eljárásokról, hiszen a Bejo nagy figyelmet fordít arra, hogy a gazdák patogénmentes vetőmaghoz jussanak. A melegvizes kezelés hatékony a sárgarépa és a káposzta bakteriális kórokozói – például a xanthomonas – ellen, míg a gőz-vákuum kezelés – nyomás, idő és hőmérséklet kombinációja – a hagyma és a répa gombás betegségeinek leküzdésében. A fizikai fertőtlenítések jelentősége annak tükrében is kiemelendő, mivel a kémiai anyagok használata erősen korlátozott. A sokak által már megismert priming technológia gyorsabb és egyenletesebb csírázást tesz lehetővé, javítja a növények életesélyeit stresszes körülmények között, mivel a növények hatékonyabban tudnak versenyre kelni a gyomokkal.