0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Közös méhészgondok

Október közepén harmadik alkalommal szervezte meg a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete a partner méhész egyesületekkel a Nektária Székelyföldi Mézversenyt.

A megméretést először három évvel ezelőtt Székelyudvarhelyen tartották, tavaly pedig Sepsiszentgyörgy volt a házigazda. A verseny és a díjkiosztó ezúttal Csíkszeredában volt, ahol a 340 beküldött mézminta közül a zsűri 107 arany, 103 ezüst és 85 bronz minősítést osztott ki. Ezeken kívül 8 méz nyert el champion minősítést. A díjakat a Csíkszéki Mézfesztivál keretében adták át.

A szervezők szerint

a benevezett mézminták száma igazolja, hogy egyre népszerűbb a rendezvény, a méhészek kezdték megismerni, és rájöttek, hogy érdemes részt venni rajta.
Bross Péter: a rendszerváltás óta Romániában és Magyarországon is évről évre nőtt a méhcsaládok és a méhészek száma
Bross Péter: a rendszerváltás óta Romániában és Magyarországon is évről évre nőtt a méhcsaládok és a méhészek száma

A Nektária Székelyföldi Mézverseny legnagyobb nyertesei a székelyföldiek, azáltal, hogy ennyi méhész tevékenykedik itt, és ennyi minőségi termék születik – hangzott el a mézverseny harmadik kiadásának díjkiosztóján. Ezen túlmenően azonban – a megváltozott gazdasági körülmények és a klímaváltozás hatása miatt – a méhészeknek komoly gondokkal kell szembenézniük.

A csíkszeredai rendezvényen levő méhészeti szakemberek között volt Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke is, aki korábban Maros megyei méhészekkel is találkozhatott a szervezet évi közgyűlésének vendégeként. Itt a többi között szó esett a határon átnyúló szakmai együttműködésről is. Arra kértük Bross Pétert foglalja össze tapasztalatait.


A következők nyerték el a legjobb minősítést: akác kategóriában Pánczél Vilmos, egyéb fajta méz kategóriában Mihály Mónika Maros megyei méhészek; hárs kategóriában Karácsoni Botond; repce kategóriában Perdi József; vegyes virágméz kategóriában Jakab Róbert; havasi méz kategóriában Kosza Andor, míg a mézkészítmények kategóriában Nagy István lett a fő nyertes. Öt méz különdíjban részesült Hargita Megye Tanácsa részéről, egy a Csíkszeredai Városháza és négy Magyarország Bukaresti Nagykövetsége részéről. A legszebb külalakért járó díjat is kiosztották, ezt Maki Ferenc kapta. Az év legkiválóbb méze díjat Jakab Róbert vehette át. A Sapientia EMTE marosvásárhelyi karának méhész szakköre által termelt méz aranyérmes lett.


Az elnök egyebek mellett elmondta, a rendszerváltás óta a méhészet volt az egyetlen mezőgazdasági ágazat, amelyik úgy Romániában, mint Magyarországon folyamatosan fejlődött.

Mindkét országban évről évre nőtt a méhcsaládok és a méhészek száma. Amikor – korábban – eladható volt a méz, sokan hozzáfogtak a méhészethez, akár főfoglalkozásként vagy hobbiként, a háztáji gazdálkodás kiegészítőjeként.

Mindkét országban kiváló minőségű méhlegelők vannak. Romániában is sok az akácos, de ott van Európa legnagyobb ezüsthárs erdeje, a Román Alföldön pedig több százezer hektáron termesztenek napraforgót. Erdélyben pedig kiváló havasi mézlegelőkről lehet begyűjteni a jó minőségű mézet. Mindezek ellenére, mintegy tíz éve, megtorpant ez a fejlődés, akadozik a nemzetközi mézpiac, ugyanis mindkét ország termelőinek a 80 százaléka Németországban, Franciaországban és Olaszországban értékesíti a mézet. Ez a gond Romániában hatványozott, ugyanis kétszer annyi méhcsalád van, mint Magyarországon, és sokkal jobban fejlődött méhészet terén az elmúlt harminc évben, mint Magyarország.

Az éghajlati körülmények duplán érintik a méhészeket, ugyanis a megváltozott körülmények hatással vannak a méhcsaládokra és a növényekre is
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: