0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Őseink elfeledett itókái: 5 alkoholos ital, amiről nem írnak a történelemkönyvek

Az alkoholos italok felfedezésével kapcsolatban nincs pontos időpontunk, sem helyszínünk, sem feljegyzett történetünk. Ezért csak feltételezzük, hogy a véletlen is jócskán besegített...

Ez nem feltétlenül azért van így, mert akik megalkották, elfogyasztották és emiatt elfelejtették volna…
Mindenesetre a régészeti leletek arra engednek következtetni, hogy már az ókori civilizációkban is készítettek és fogyasztottak alkoholos italokat. Az egyik legrégebbi bizonyíték egy Örményországban talált 9000 éves cserépedény, amelyben bor maradványaira bukkantak.

Nehéz elképzelni, mi vihette rá elődeinket, hogy belekortyoljanak az erjedt gyümölcsöket, vagy gabonaféléket tartalmazó edényekbe, de hát a szükség nagy úr. Mellesleg úgy tűnik, tetszhetett nekik, amit bennük találtak. Ha az ízük nem is annyira, a hatásuk annál inkább. Olyannyira, hogy később már nem bízták teljesen a véletlenre a dolgot: nemcsak hogy reprodukálták a folyamatot, de kísérletezgettek is a különféle gabonákkal, mígnem rájöttek, hogy mind másféle ízű innivalót eredményez.

A sör és a bor a legősibbnek tartott alkoholos italok, amelyeket az emberiség ismerhetett. A sörkészítés már az ókori Egyiptomban is ismert volt, míg az ókori Mezopotámiában és a görögöknél inkább a bor volt népszerűbb. Kínában sem volt ok a búslakodásra, mert már az i.e. 9. századtól készítettek alkoholt rizsből és más gabonafélékből, amit nemcsak ünnepeken, hanem gyógyszerként is használták.

Ha tudnánk időutazni, a következő italokat találnánk eleink kupáiban, serlegeiben.

Boza

Mivel a sztyeppei népek fogyasztottak sört, a kutatók feltételezése szerint ez a szokás a honfoglaláskori őseinkre is jellemző lehetett. Sörkészítésre egyébként a legtöbb gabonaféle alkalmasnak találtatott. A kunok sörét, a bozát megtört, kásának főzött kölesből cefrézték. Az erjedésben valószínűleg nem csak élesztőgombák, hanem tejsavbaktériumok is részt vehettek.

A boza egy alacsony alkoholtartalmú, savanykás, sárgásfehér színű ital volt.

Krämer János katonaorvos, aki a 18. század elején hosszabb ideig Magyarországon szolgált, vizelethajtóként tett róla említést. A krími tatárok napjainkig megőrizték a bozakészítés hagyományát.

Fehér ser

Régi sörfajta, amihez a zöld malátát nem fűtött helyiségben, hanem szabad levegőn szárították. Azt tartották, hogy ezzel a módszerrel a sör egészségesebb marad, mert nem képződik benne ’oleum empyreumaticum’, vagyis perzsolaj. A fehér sört csak gyengén komlózták.

Gorolyka

A dühötkéhez hasonlóan ez is egyfajta gabonapálinka volt, amit búza-, rozs-, árpa-, és zabmalátából főztek.

A darált, meleg vízzel elkevert gabonát élesztővel beoltották, majd forrni hagyták. Miután a forrás abbamaradt, kifőzték.

De mivel az első főzés eredménye még nem túlságosan szívderítő, ezért „ujra kitisztáltatik”. Ezután már egy erősebb, szívesebben fogyasztott italt kaptak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: