0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Két új egyszerű anyag a növényvédelemben

Az idén két természetes növényvédő hatású anyaggal bővült az Európai Unió egyszerű anyagok listája. Ezen olyan hétköznapi, akár a konyhában is megtalálható anyagok szerepelnek, amelyeknek bizonyított hatása van gombás betegségek vagy kártevők ellen.

Az egyszerű anyagokról szóló hazai növényvédelmi rendelkezés pontosan megadja az engedélyezett növénykultúrák körét és az adott anyag hatókörét, valamint a permetezési dózist. 2024-ben a magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet került fel a listára.

Lágy szárú dísznövények lisztharmatának megelőzésére alkalmas a magnézium-hidroxid

Gombás betegségek ellen vethetjük be a legalább 95%-os tisztaságú magnézium-hidroxidot (MgOH2). A vizes szuszpenzió dózisa 35 vagy 56 gramm 10 liter vízben, 100 négyzetméterre kipermetezve.

Elsősorban lisztharmatbetegségek ellen használhatjuk lágy és fás szárú dísznövények, őszibarack, nektarin, kajszi és szilva, valamint szőlő esetében.

Szőlőben peronoszpóra és feketerothadás csatlakozik még a célszervezetekhez, burgonya, paprika, paradicsom, tojásgyümölcs esetében pedig a fitoftóra ellen védekezhetünk vele. Burgonyában az adagja 42 gramm 10 liter vízhez.

Ez is a növényfelület kémhatásának megváltoztatásán alapuló növényvédő szer, lúgossága miatt például gyomorsavmegkötőként használják az egészségügyben. Ebből az is következik, hogy megelőző módon kell alkalmazni, lehetőleg előrejelzésre alapozva. Rosszul oldódik, ezért először törzsoldatot kell készíteni belőle, házikertben egy liter vízben feloldani és utána tölteni a tíz literes háti permetezőbe.

Gyorsan juttassuk ki, nehogy leülepedjen a tartály aljára.

Csemege- és borszőlőben használható a takarmánybaltacim-pellet a Xiphinema index, a szőlőszívó tűfonálféreg kártételének mérséklésére. Ez a melegkedvelő fonálféreg nemcsak a szőlőt veszélyezteti, hanem a talajban szabadon mozogva szívogat a füge, szeder, szamóca, alma, körte, barack, cseresznye, dió és egy sor más gyümölcsfa gyökerén. Közvetlen károsítása mellett veszélyes vírusokat terjeszt, mint a szőlő fertőző leromlás vírus (Grapevine fanleaf virus, GFLV), ami világszerte az egyik legtöbb gondot okozó szőlővírus.

A fonálféreg kártételét előzhetjük meg ültetés előtt, ha egy négyzetméterre egy kilogramm takarmánybaltacimból (Onobrychis viciifolia) készült pelletet dolgozunk a talajba.

(Baltacimpelletet lovak takarmányozására használnak, valószínűleg elég drága növényvédő szernek használni.)

További biológiai védekezési lehetőség fonálférgek ellen a körömvirág vagy fehér mustár ültetése. anyag

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: