0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 23.

Nagyváthy János, a hazai agrárium úttörője

Nagyváthy Jánosnak iskolák, egyesületek, alapítványok, díj, utca viselik ma is nevét. A Magyar Kultúra Napján, Nagyváthy születésének 270. évfordulóján ünnepségen emlékeztek meg a magyar nyelvű agrárszakirodalom megalapítójáról.

Festetics György – aki ugyanazon évben született és halt meg, mint Nagyváthy -, a kivételes műveltségű főúr megelőzte korát, mert az elsők között ismerte fel a tudásalapú boldogulás szerepét, a gyakorlatban is érvényesítve ezt. Nemcsak a felsőfokú gazdaiskola, hanem a keszthelyi és a csurgói gimnázium támogatásával.

Lukács Gábor
Lukács Gábor

„A Miskolcon és környékén töltött kezdetek, a Tokaj-hegyaljai szőlőművelés nagy hatással volt Nagyváthyra. Emellett rendkívül fontos állomás volt a szembetegsége és a gyógyíttatása, így került el Mitterpacher Lajos előadásaira, aki a Pesti Egyetemen oktatott mezőgazdaságtant. Ugyanakkor a nyugat-európai útjai és az ott összegyűjtött számtalan információ, új tudás, amit magával hozott, szakkönyvek, amiket a Szorgalmatos Mezőgazdában feldolgozott, és megkerülhetetlen a legfontosabb szakmai alkotása, a keszthelyi birtokreform”- hangsúlyozta Lukács Gábor. A MATE Georgikon Karának egyetemi docense hozzátette, gyakorlati szempontból, a hatalmas kiterjedésű festett birtok vezetésének, gazdálkodásának megújítása során szerzett tapasztalatok formálták szemléletét. Emellett természetesen

Csurgó, ahol életének utolsó 22 évét töltötte, külső szemmel nyugodtnak tűnő alkotómunka, de ehelyett sokszor panaszkodik arra, hogy egy nyugodt órája sincsen, hiszen plántál, termeszt, tenyészt, méhészkedik, de ahogy írta, „méheim és virágaim megengesztelnek még a rosszak iránt is”.

Csurgó fontos helyszíne Nagyváthynak, és talán nem véletlen, hogy itt nyugszik a városban, s halála óta megszakítatlan a kultusza.Nagyváthy János síremlék

Sírfelirata latin nyelvű: „Nagyváthy János, nemes Zala megye törvényszéki ülnöke, a polgári munkák különböző fajai után húsz éven át maradék életét tisztes szegénységben, serényen töltötte el és a napokkal és a fáradalmakkal betelve jobb vidékre költözött. 1819 február 24-én.”

Mennyire előzte meg a korát? 1791-ben a A szorgalmatos mezei gazdával, a Közönséges instrukcióval előremutató ismereteket publikált. Viszont élete vége felé éppen Pethe Ferenc és a kortársak megjelenésével Nagyváthy kicsit háttérbe szorult. Talán jellemző, hogy életútjának végét követően majdnem két év eltelt, mire a nekrológja megjelenik a tudományos gyűjteményben, és bizony a reformkornak az újdonságra törekvő gazdái nem biztos, hogy Nagyváthy műveit emelték le először a könyvespolcról. Ahogyan veje, Nyikos László írta, Pethe könyveinek reklámot csináltak, miközben Nagyváthy háttérbe szorult, de ahogy Pethe, úgy Nagyváthy is nagy értéket alkotott, és később mind a kettőt az agrártörténet a megfelelő helyre emelte.

Példája a mának is szól – hívta fel a figyelmet a szakember –, hogy Nagyváthy szorgalmas ember volt, aki rengeteget dolgozott, hitt a munkában, és az ott szerzett tapasztalatait nagyon sok helyen le is írta.

Fontos az a tudás, amit önzetlenül át próbált adni. Csurgón bárkinek tanácsot adott, mikor látta, hogy nem jól gazdálkodik. Nagyváthy a kortársak leírása szerint, nagyon jó humorú, közösségi ember volt, akinek ajtaja mindenki előtt nyitva állt. Nagyváthy János korát megelőző, nagyszerű reformer volt, akihez foghatót csak jóval később, a Széchenyi István nevével fémjelzett reformkorban találunk hazánk történetében. Kiemelkedett a kortársai közül, úgy tartotta, a magyarság akkor tud nagyot alkotni, ha összefog.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: