0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Erdőben bujkál a rettegett szőlőbetegség

A flavescence dorée nevű szőlőbetegség egyre inkább terjedő van. Svájci kutatók igyekeztek feltárni, hogy honnan fertőződhetnek újra a tőkék, és meglepő eredményre jutottak.

A Svájci Szövetségi Erdészeti, Hó- és Tájkutató Intézet (WSL) az Agroscope-al közösen végzett vizsgálatokat a falvescence dorée, a szőlő aranyszínű sárgasága nevű súlyos betegség kapcsán. Ez egy úgynevezett fitoplazma, egy olyan baktérium, melynek nincs sejtfala. A betegséget pedig az amerikai szőlőkabóca terjeszti.

Mi köze az erdőnek a betegséghez?

Svájcban gyakori jelenség, hogy a felhagyott szőlőterületeken a növények túlélnek. A felhagyás oka általában az, hogy nincs aki tovább vigye a borkészítés hagyományát a családban. A magukra hagyott tőkék között aztán elindul a természetes szukcesszió, és idővel erdő fejlődik ki. És pontosan ezek az eldugott, erdőbe zárt szőlőnövények jelentik a probléma kulcsát – írja a Phys.org.

A flavescence dorée tünetei
A flavescence dorée tünetei
Fotó: MMG archív

A WSL és az Agroscope még 2016-ban kezdtek együttesen vizsgálódni. 13 elvadult szőlőültetvényről gyűjtöttek mintákat: rovarokat és leveleket is. Ezeket aztán laborvizsgálatoknak vetették alá, hogy kiderüljön: van-e köze az elvadult tőkéken lévő patogéneknek a termesztett állományokon megtalálható kórokozókhoz.

Az ültetvényen kívül kell is kell gondolkozni

Az eredmény szerint ezek a felhagyott tőkék hasonló fertőzéseket hordoztak, mint a gondozottak. Sőt, a patogének genetikailag teljesen megegyeztek a két különböző területen. Ez megerősíti azt az aggodalmat, hogy

az erdőkben megbújó kivadult tőkék úgynevezett rezervoárt alkotnak a betegségeknek. Az amerikai szőlőkabócák itt fel tudják venni a fitoplazmát, és magukkal viszik a művelt ültetvényekre, vagy épp fordítva

– mutatott rá a WSL projektmenedzsere, Marco Conedara.

Ez magyarázatot ad arra, miért nem volt hatékony korábban a betegség kezelése rovarölőszerekkel, a fertőzött növények eltávolításával, valamint olyan szaporítóanyagok használatával, melyek patogén-mentes minősítéssel rendelkező kertekből származtak. Mindez úgy tűnik, kevés a betegség elleni küzdelemben, ha erdők – pontosabban azokon belül kivadult tőkék vannak az ültetvények közelében.

Különböző fejlettségű amerikaiszőlőkabóca-lárvák
Különböző fejlettségű amerikaiszőlőkabóca-lárvák
Fotó forrása: Kerti Kalendárium

A kutatás egy másik felfedezése, hogy az amerikai szőlőkabóca mellett egy másik rovar is képes terjeszteni a fitoplazmát: a szintén idegenhonos ázsiai mozaikoskabóca (Orientus ishidae). Ez a rovar szintén közrejátszhat a betegség terjesztésében a szőlőültetvények és az erdők között.

Conedera aláhúzta, hogy fontos minél hamarabb cselekedni. Ezek az elvadult szőlőtőkék az erdőkben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a betegség tovább terjedjen olyan vidékekre is, ahol eddig nem észlelték még. A rovarölő szerek pedig nem feltétlen szükségesek ehhez. Azonban

a kivadult szőlők elpusztítása hatékony eszköz lehet az aranyszínű sárgaság terjedésének megakadályozásához.

A projekt következő lépése, hogy még több rovart vizsgálnak mint, mint a betegség potenciális terjesztőjét. Emellett felmérik, hogy a svájci borászok mennyire állnak készen a megelőző intézkedésekre.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: