0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 21.

A világ mezőgazdasága az USA-Kína viszonytól függ

A mezőgazdaság továbbra is az USA és Kína közötti gazdasági kapcsolatok egyik sarokköve, ugyanakkor egyre inkább politikai fegyverként is szolgál a két nagyhatalom közötti kereskedelmi háborúban.

Az USA és Kína közötti viszony az utóbbi években egyre feszültebbé vált, ennek egyik központi eleme pedig a mezőgazdasági termékek kereskedelme. 2025 elején Peking bejelentette, hogy az Egyesült Államokból érkező importokra kivetett vámokat 84%-ra emeli, válaszul Donald Trump korábbi tarifadöntéseire.

A legújabb intézkedések szinte teljesen elvághatják a két ország közötti, évi több tízmilliárd dollárra rúgó agrárkereskedelmet.

A kínai piac jelentősége az amerikai mezőgazdaság számára kiemelkedő. Noha a 2018-as kereskedelmi háború után Peking súlyos vámokat vetett ki az amerikai szója, marhahús, sertéshús, búza, kukorica és cirok importjára, a kapcsolat nem szűnt meg teljesen.

Kína azóta diverzifikálta beszállítóit – elsősorban Brazíliára támaszkodva –, valamint növelte hazai termelését is az élelmezésbiztonság erősítése érdekében. Mindezek ellenére az Egyesült Államok továbbra is az egyik legnagyobb beszállítója maradt a kínai agrárpiacnak. Az amerikai mezőgazdasági vezetők Kínát sokszor „pótolhatatlannak” nevezik, még akkor is, ha új piacokat is keresnek.

Kína 2024-ben 29,25 milliárd dollár értékben vásárolt amerikai mezőgazdasági termékeket, ami 14%-os csökkenés 2023-hoz képest – ez utóbbi évben már 20%-os visszaesést regisztráltak.

Kulcstermékek a kereskedelemben

Szója:
Az amerikai szója a legfontosabb agrártermék Kína számára. 2024-ben 12,8 milliárd dollár értékű szállítmány érkezett Kínába, ami a teljes amerikai szójatermés körülbelül felét tette ki. Ugyanakkor Kína egyre inkább Brazíliából szerzi be olcsóbb és bőségesebb készleteit. Ennek következtében az USA piaci részesedése 2016-os 40%-ról 2024-re 21%-ra esett vissza.

Kukorica:
Kína évtizedekig az USA-tól szerezte be kukoricaigénye nagy részét, ám 2022-ben engedélyezte a brazil importot. 2024-ben az amerikai kukoricaexport Kínába 2,6 milliárd dollárról mindössze 561 millióra esett vissza.

Forrás: Reuters

Magazin ajánló: