Minden kutyatulajdonos tudja, hogy egy hűséges eb szebbé teszi a mindennapokat: feldobja a hangulatot, aktív életmódra ösztönöz, és segít közösségi kapcsolatokat építeni. De azt vajon tudtad, hogy egy háziállat még a bélrendszer egészségének is kedvezhet?
Friss kutatások szerint a házi kedvencekkel töltött idő hozzájárulhat a bélmikrobiom változatosságának növeléséhez, ezzel pedig javíthatja a bélrendszer általános egészségét – írja az outsideonline.com.
Nem a kutya terjeszti
Clostridium difficile nevű baktérium az egyik leggyakoribb kiváltó oka a kórházi fertőzéseknek, amely súlyosan felboríthatja a vastagbél egészséges baktériumflóráját. A fertőzés, az úgynevezett Clostridium difficile vastagbélgyulladás, jellemzően antibiotikumos kezelések után alakul ki, amikor a gyógyszerek nemcsak a káros, hanem a hasznos baktériumokat is elpusztítják.

A betegek akár 30%-ánál is előfordulhat, hogy a fertőzés kezelése után kiújul a betegség, és minden egyes újabb fertőzés tovább növeli a visszaesés kockázatát – így könnyen egy kellemetlen, nehezen megszakítható körforgás alakulhat ki.
Laurel Redding, a Pennsylvaniai Egyetem Állatorvosi Karának epidemiológiai docense eredetileg azt feltételezte, hogy az állatok talán közvetítő szerepet játszanak a fertőzések visszatérésében.
„Az alapkoncepciónk az volt, hogy ha valaki kórházban fertőződik meg Clostridium difficile-lel, majd hazatérve a környezetébe is behurcolja a kórokozót, az állata is megfertőződik, majd az később visszafertőzheti a gazdáját” – magyarázta Redding.
Ez az eredmény tovább erősíti azt az elképzelést, hogy a házi kedvencek nemcsak érzelmileg, hanem biológiai szempontból is pozitívan hatnak gazdáik egészségére.
A háziállatok és az erősebb immunrendszer
Más kutatások is hasonló összefüggéseket tártak fel. Egy 2024-es tanulmány szerint azoknál a gyermekeknél, akik 5 és 15 éves koruk között kutyával éltek együtt, kisebb eséllyel alakult ki Crohn-betegség. Egy 2016-os kutatás pedig megállapította, hogy a kutyák közelsége csökkentette az asztmás esetek számát a farmokon élő gyerekek körében.
Időseknél is kimutatták, hogy a kutyatartás növeli a hasznos baktériumok számát a bélrendszerben, miközben csökkenti a káros baktériumok arányát. Más vizsgálatok arra is utaltak, hogy a kutyák (ellentétben a macskákkal) jelenléte csökkenti az ekcéma kialakulásának esélyét a gyermekeknél, különösen, ha a kutyák a lakásban élnek.
Redding szerint azok az emberek, akik gyerekkorukban állatokkal éltek együtt vagy farmon nőttek fel, alacsonyabb arányban szenvednek allergiás és autoimmun betegségekben, mint például asztmában vagy elhízásban. Ez a mikrobiom egészségi állapotával áll összefüggésben – a bélrendszerünkben ugyanis mintegy 100 billió baktérium él.