0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 19.

Paradicsomtermesztés: Bővítést terveznek

A GreenCoop Szövetkezet Győr melletti 4,5 hektáros üvegháztelepén három éve termesztenek hidrokultúrás paradicsomot. A növekvő energiaköltségek a szövetkezetet is terhelik, de bíznak abban, hogy a jövőben sikerül újabb nagyberuházást megvalósítaniuk Magyarországon. A győri telepet a Greencoop Hungary Kft. üzemelteti.

Az üvegházban korábban Győr városának virágkertészete működött, amit geotermikus energiával fűtöttek, így a cégnek nem kellett új kutat fúrni. A kitermelt termálvizet nem sajtolják vissza, hanem használat után, engedélyezett hőmérsékleten az erre a célra kialakított tóba engedik. A beérkező meleg vizet szűrik, bypass elven működik a rendszer, amíg az egyik szűrőt kitisztítják, a másik ágon folyamatosan halad a víz, tudtuk meg Barta Csabától, a győri telep agronómusától.

A magas ásványianyag-tartalom miatt nem a termálvizet keringtetik az üvegházban, hanem egy titán hőcserélőn keresztül azzal melegítik fel azt a rendszervizet, ami aztán a fűtőcsövekbe jut.

Ha azonban a kinti hőmérséklet 2-3 °C alá esik, szükség van a gázfűtésre is. Ehhez holland gyártmányú Thermeta kazánt használnak. A villamos áramot a szolgáltatótól vásárolják.

Holland palánta

Minden évben a nyár végén – addigra jól láthatók a fajták jellemzői – személyesen mennek Hollandiába a neme­sítőcégekhez, hogy kiválasszák az új fajtákat és az alanyt. A palántákat szintén Hollandiából vásárolják: 55-60 napos, kétágúra nevelt oltott palántákat ültetnek. Most még nem lehetett érezni a palánták árában a hollandiai energiaárak emelkedését, de már jelezték nekik, hogy jövőre többet kell fizetni értük. De nemcsak az energia növeli az árat, hiszen például az eddigi 2 helyett már 4 centbe kerül Hollandiában az a műanyag klipsz is, ami a fapálcika mellett tartja a növényt.

A bogyóméret növeléséhez és a pulton tarthatóság fokozásához a nyár kivételével legföljebb 120 kilogramm szén-dioxidot adagolnak a termesztőbe­ren­dezésbe óránként egy hektárra számolva.

Nyáron ezt nem teszik, mert a magas hőmérsékletnél kárt okoznának vele, a szén-dioxid mint tápanyag sokkhatásként érné a növényt, például felhólyagosodna tőle a levél. Mivel geotermikus energiát használnak a fűtéshez, náluk nem képződik szén-dioxid, így azt vásárolják.

A győri üvegházban csak piros bogyójú fajtákat termesztenek, három hektáron koktél, egy hektáron fürtös és 5000 négyzetméteren cseresznye típust. A szövetkezet szlovákiai telepein sárga, narancssárga, lila és fekete bogyójú fajtákat is nevelnek, és például extra édes cseresznyeparadicsomjuk is van.

Megelőzni, amit lehet

A növényvédelemben a megelőzésre helyezik a hangsúlyt, a károsítók ellen természetes ellenségeket telepítenek (pl. Macrolophus pygmaeus ragadozó poloskát és Encarsia formosa fürkészdarazsat). A belga Delgeco vállalat üvegházi paradicsomtermesztéshez készült bio­stimulátorait használják.

Tavaly a termesztési idény második felében már használták, idén pedig a termesztés kezdetétől megelőzően alkalmazzák a német B+H Solutions GmbH ezüstkolloidot és egyéb kolloidált elemeket tartalmazó készítményeit.

Kijuttatásukkal az a cél, hogy a növények ellenállóbbak legyenek a gombabetegségekkel (pl. fitoftóra), az általában április–májusban megjelenő klavibakteres fertőzéssel (Clavibacter michiganensis ssp. michi­ganensis), sőt a vírusos megbetegedésekkel szemben is. Emellett pedig jobb legyen a terméskötődés, hosszabbodjon a pulton tarthatósági idő, még ízesebb, magasabb Brix-értékű bogyókat neveljen a növény.

Az ezüstkolloid hatására a beérkező fény jobban szóródik a levélen belül.

A fényszóródási jelenség, azaz Tyndall-jelenség fotoszintézist indukál, ami több energiát ad a növényeknek. Másodsorban fokozza a növény stressztűrő képességét, így tartja egészségesen. Hasznos rovarokra nem jelent veszélyt, használat során szermaradvány nem képződik.

Áruházláncoknak szállítanak

Hektáronként hat-nyolc ember végzi az ápolási munkákat a paradicsom típusától függően, a szedéshez pedig idénymunkásokat alkalmaznak. A 27 fős állandó létszám ilyenkor 40 főre bővül. A fertőzések megelőzése érdekében természetesen a dolgozóknak is szi­gorú higiénés szabályokat kell betartaniuk.

Kizárólag a nagy üzletláncoknak értékesítik a paradicsomot.

Beszállítás előtt két héttel rögzítik a pontos mennyiséget, amit saját teherautóikkal visznek be. A legnagyobb felvásárlóik Magyarországon az Aldi, a Coop és a Spar üzletláncok, Szlovákiában a Kaufland és a Lidl, míg Csehországban a Tesco. A paradicsom értékesítésénél is a holland árak a meghatározók, azt követik ők is.

Úgy vélik, hogy jobb piaci helyzetbe kerülnének az áruházláncoknál, ha más terméket is tudnának kínálni. Balogh Imre, a Greencoop Hungary Kft. ügyvezető igazgatója arról nyilatkozott, hogy a Komárom melletti Ácson a szövetkezetükhöz tartozó Ácsi Termál-Kertészet Kft. már megvásárolta azt a földterületet, ahol pályázati összegek igénybevételével hathektáros telepet terveznek.

Az új korszerű üvegházban uborkát termesztenének, ami nemcsak a piaci helyzetüket javítaná, hanem munkát is adna 60-70 embernek.

A fűtés ugyanúgy, mint Győrben, geotermikus energiával történne, az energiaellátást – szintén pályázati forrásból – napelem­park szolgáltatná. Bíznak a jövőben, hogy a terveik valóra válnak.

Forrás: Kertészet és Szőlészet