Eddig a márciust nem az előző két évre jellemző száraz és hideg északkeleties áramlás határozza meg, nyugat felől gyakran érkeznek időjárási frontok fölénk. Kedden és szerdán is érkezett egy, melynek csapadéka rendkívül jól jött a mezőgazdaságnak. Északnyugaton és a középső országrészben további csapadékra lenne szükség, azonban a jövő hét közepéig számottevő mennyiség nem valószínű.
Növénytermesztés
Hogyan növelhető a takarmányozás fenntarthatósága – az ipar válaszai
A melléktermékek takarmányban történő felhasználása mindig kompromisszummal jár a szakemberek szerint. A formulázás során a táplálóérték mellett érdemes figyelembe venni a termelés volumenére, valamint a végtermékre (élvezeti érték, technológiai tulajdonságok változása) gyakorolt egyéb pozitív vagy negatív hatásokat.
Sugárzóan okos megoldás – egyelőre kihasználatlanul
Ha valakitől megkérdeznénk, hogy evett-e már sugárkezelt élelmiszert, valószínűleg habozás nélkül rávágná, hogy nem. Pedig senki nem lehet biztos benne. Akadnak ugyanis olyan termékek, amelyeket nagy valószínűséggel ezzel az eljárással szabadítottak meg a nem kívánatos mikroorganizmusoktól. Ilyen például a fahéj, a kesudió, a kurkuma vagy a pisztácia.
A génszerkesztés nem fér össze az ökológiai gazdálkodással
Köztudott, hogy az ökológiai gazdálkodás elutasít mindennemű génmódosítást. Ökológiai gazdálkodó nem termeszt génmódosított növényeket, nem tenyészt ilyen állatot, és nem használ genetikai módosítással vagy genetikailag módosított szervezet által előállított terméket. A génszerkesztés témakörét körbejárva azonban egy érdekes cikkre bukkantam, amiben Urs Niggli a zöld géntechnológiáról ír.
A körforgásos takarmányozás 13%-kal növelheti az élelmiszertermelést
Egy új tanulmány szerint, ha több élelmiszer-mellékterméket körforgásos takarmányozásban hasznosítanánk, azokkal akár egymilliárd embert is táplálhatnánk. A Finnországi Aalto Egyetem új kutatása szerint a takarmányipar már most is nagymértékben felhasználja az élelmiszergyártás melléktermékeit, de még mindig bőven van lehetőség a hatékonyság növelésére.
A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért
A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét. Az elmúlt évek aszályos tavaszi időjárása és az egyre kiszámíthatatlanabb csapadékeloszlás miatt a posztemergens gyomirtási technológia maradt meghatározó.
Jó úton jár a UPL
Gyors ütemben fejlődik a UPL, egymásra épülő öt ágazatával a nyitott mezőgazdaságot szolgálja. A biostimulátorok terén vezető cég kereskedői tanácskozásán a fenntarthatóság volt a fő téma.
Jobbára száraz, egyre enyhébb az idő
Eddig a márciust nem az előző két évre jellemző száraz és hideg északkeleties áramlás határozza meg, nyugat felől gyakran érkeznek időjárási frontok fölénk. Kedden és szerdán is érkezett egy, melynek csapadéka rendkívül jól jött a mezőgazdaságnak. Északnyugaton és a középső országrészben további csapadékra lenne szükség, azonban a jövő hét közepéig számottevő mennyiség nem valószínű.
A professzionális repcetermesztés elképzelhetetlen regulátor nélkül
Az elhúzódó, meleg őszi időjárásnak köszönhetően a repceállományok többsége fejlett tőlevélrózsás állapotban telelt át. A szokatlanul enyhe téli időjárás miatt a (túl) fejlett repceállományok is átteleltek és már kora tavasszal fejlődésének indultak, ezért idén tavasszal a regulátorok használata elengedhetetlen.
Kijevben nem erősítették meg a gabonamegállapodás meghosszabbítását
Az ukrán szakminisztériumok nem erősítették meg azt az orosz bejelentést, amely szerint hatvan nappal meghosszabbították a gabonamegállapodást - írta kedden az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Cukorbetegek, szívbetegek segítője lehet a vadrizs - ami nem is rizs...
A vadrizs valójában nem is rizs. Egy nagyon egészséges gabona, de ha megtámadja egy speciális gombabetegsége, akkor a megvastagodott szára zöldségként is fogyasztható. Sok kedvező élettani hatása van, íze intenzív, ezért főként fehér rizzsel keverve fogyasztják.
Innovatív termékekkel a repce kártevőkben kialakult rezisztencia megtörésére
A jelenlegi növényvédelmi megoldások javarészt választ adnak a gazdálkodók kártevők okozta kihívásaira, de a klímaváltozás, az újabb és ellenálló rovarok megjelenése, a hatóanyagok számának csökkenése, valamint az egyoldalú szerhasználat a piacon jelenlévő növényvédő szerek hatékonyságának csökkenését okozhatják.
A Nufarm Magyarország megújul
A hatóanyag-visszavonások és a várható új termékek átrajzolják a termékportfóliót, a csapat is bővül és a cég határozott célja a dinamikus növekedés – hangzott el a Nufarm Hungária tájékoztatóján. A cég kilátásai mind rövid, mind hosszú távon továbbra is pozitívak.
60 nappal meghosszabbították a gabonamegállapodást
Hatvan nappal meghosszabbították a gabonamegállapodást - közölte Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes kedden a TASZSZ hírügynökséggel.
A zavartalan műtrágyaellátás érdekében
Az Európai Parlament sürgeti az Európai Bizottságot, hogy tegyen lépéseket a műtrágya árának csökkentése érdekében, biztosítsa az európai piacok zavartalan műtrágyaellátását és növelje az EU stratégiai autonómiáját a műtrágyagyártásban.
Ausztrália gabonaexportja rekordot dönthet
A hatalmas esőzéseknek köszönhetően, melyek korábban pont élelmiszerhiányokat okoztak Ausztráliában, rekord mennyiségű gabonatermést várnak a szakértők, ezzel együtt az export is jelentősen nőni fog.