Egy hektár 2010-ben vásárolt termőföld 2023-ra összességében már átlagosan 3,6-szorosára növelte árát, derül ki a NAV ingatlanforgalmi adatbázisát feldolgozó legfrissebb OTP Termőföld Értéktérképből.
A 2022. évi 1,989 millió forintról tavaly 2,064 millióra, 3,8%-kal nőtt az eladott termőföldek átlagos hektárára a NAV – egyelőre nem teljes körű – adatai alapján.
A másik végletként egyaránt 15%-os árcsökkenés pedig Hevesben és Nógrádban következett be.
A legdrágább 2023-ban Hajdú-Biharban volt a termőföld, ahol 2,81 millió forintos hektárár alakult ki, ezen kívül Békés és Győr-Moson-Sopron lépi át a 2,5 milliós szintet. Továbbra is Nógrád a legolcsóbb vármegye; egyedül ott nem éri el az 1,2 millió forintot az átlagos hektárár.
A legdrágább kategóriájú, azaz 2,7 millió forint fölött elkelt területek egyrészt a jó talajminőségű területeken (Alföld, Mezőföld, Kisalföld), másrészt hagyományosan a nagyobb városok közelében, illetve a Balaton környékén vannak. Az országos 2,064 millió forintos átlagos hektárárat legjobban a Záhonyi járás közelíti meg.
Járási szinten az egy évvel korábbi 5,7-szereshez képest tavaly bő nyolcszorosára nőtt az eltérés a pétervásárai 654 ezer forintos ár és a Budakeszin kialkudott 5,276 millió forintos hektárár között.
A termőföldárak országos szintű emelkedő üteme bő két évtizede töretlen, annak ellenére, hogy néhány megyében (Bács-Kiskun, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Jász-Nagykun-Szolnok) tavaly kissé estek a földárak.
Művelési áganként vizsgálva az árak alakulását, 2023-ban legnagyobb mértékben a szántóterületek drágultak, 6,7%-kal. A szántók esetében tavaly a legdrágább Hajdú-Bihar volt, 3,37 millió forintos hektárárral, melyet jócskán lemaradva Pest, Békés és Győr-Moson-Sopron követnek 2,75-2,94 millió közötti átlaggal. A lista végén stabilan Nógrád vármegye áll, 2023-ban 1,32 milliós hektárárral, ami némileg csökkent az előző évihez képest. A gyepterületek 4,6%-os áremelkedését az erdőterületek 2,5%-os drágulása követte, amíg kert- gyümölcsös kategóriában látványosan csökkent a forgalom, és 8%-ot meghaladó mértékben estek az árak.
(a szőlőforgalom elemzéséhez nem tartalmaz kellő számú tranzakciót a NAV adatbázisa).
A KSH legfrissebb adatai szerint az ország területéből 5,111 millió hektár mezőgazdasági terület (nádas és halastó nélkül, illetve 2020-tól az erdőterületek sem részei az adatszolgáltatásnak). Ennek 81,7%-a szántó, 15,5%-a gyep, míg 2,8% a szőlő és gyümölcsös aránya. A termőföldpiac tavaly is látványosan szűkült. Az előzetes adatok alapján a megelőző évi 40,8 ezerről – azzal időarányosan – 2023-ban 29,1 ezerre, mintegy 29%-kal csökkent az adásvételek száma. A tranzakciószám csak Baranyában nőtt minimálisan, mindössze 0,1%-kal. A másik végletet Heves vármegye adja, ahol 69%-kal csökkent az adásvételek száma.