0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 28.

Koraszülött lett a búzánk

Soha ilyen kevés területen, soha ilyen korán. Ezek a megállapítások hangzanak el a hazai kalászosgabona-termesztéssel kapcsolatban, amikor aziránt érdeklődünk, hogy mennyit kellett most learatni és mikor kezdődött az aratás.

Aratási körkép

A termőterület ezúttal sem érte el a 900 ezer hektárt, az 1980-as évek elején még 1,360 millió hektáron vetettük az őszi búzát. Már abban is változott ennek a növénynek a helyzete, hogy az ország bizonyos területein a napraforgóból többet vetettek, mint őszi búzából, ami nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, főleg növényegészségügyi okok miatt.

Most egyaránt kérdeztünk termelőket, felvásárlót, feldolgozót és egyesületi vezetőt arról, milyennek értékelik a 2024-es aratást.
aratás
Fotó: MTI

Havasi Jenő, Lajoskomárom

A gyémántdiplomás agrármérnök, aki korábban jól működő téeszt vezetett, nyugdíjasként a környékbeli vállalkozóknak segít a növénytermesztésben.

– A hozam jó, a minőség gyatra! Röviden így tudnám jellemezni az idei aratást, benne az őszi árpát és őszi búzát. Én ilyen helyzetre több mint 6 évtizedes szakmai pályafutásom alatt nem emlékszem vissza, már az meglepetés volt, hogy milyen hamar fogtunk hozzá az aratáshoz. Nálunk június közepén kezdődött el a betakarítás, és abban a körben, ahol én segítem a gazdákat, az őszi árpa 300 hektár átlagában 8,1 tonnát adott, az őszi búza pedig 1200 hektár átlagában 8,6 tonnát termett, itt, Fejér megye délnyugati csücskében.

Ami döbbenet, hogy a megsüvegelhető mennyiség ellenére a búza fehérjetartalma meglehetősen szerény, 11 százalék körüli. Nem tudom, hogy ennek mi lehet az oka, csak a talaj gyengébb minősége, a rosszabb elővetemény, az eltérő csapadékviszonyok, de igaz, hogy vannak gazdák, akik 9 tonna átlagnál is nagyobb eredményt tudnak felmutatni, mások értelemszerűen kevesebbet.

– Ha a költségeket nézzük, akkor az őszi árpánál a hektáronkénti ráfordítás körülbelül 6 tonna terméssel egyenlő, s ez szinte forintra megegyezik az őszi búzával. Mondanék én az árakról is érdemi dolgokat, de nincs mit, így inkább hallgatok, a piac elképesztően gyatra, még nem hallottam üzletkötésről a kalászos gabonával. Az őszi vetésűeket learattuk, azt ki hogyan értékeli, maga dolga, viszont július 8-tól kezdődően olyan hőség jött a kukoricára, hogy 2 nap alatt kirántotta a vizet a növény alól, a talajból. Igen, szárad el a kukorica, bármilyen szépet is ígért, s ha záros határidőn belül nem ázik meg, akkor ennek annyi. Az eső azért is kéne, hogy az a rettenetes meleg valamelyest mérséklődjön, sajnos a meteorológusok további hőhullámmal riogatnak bennünket. A napraforgó már elvirágzott, szemre szép, de sajnos tudjuk, hogy messze még az őszi betakarítás, amikor kiderül, hogy mennyire versenyképes ez a növényünk. Az önbizalmunkat a hőség most lelohasztotta, szerintem meg kell becsülnünk a 8 tonna feletti ősziárpa- és őszibúzahozamokat.

Bodnár Lajos, Hajdúböszörmény

A rövidebb tenyészidő és a rövidebb szár következményekkel jár idén a kalászos gabonánál. A Hajdúböszörményi Béke Mg. Kft. ügyvezetője is ezzel kezdi.

– A tavalyi hozamokhoz viszonyítva általánosságban mintegy 10 százalékkal csökkentek a betakarítási eredmények. A mi környékünkön az őszi búza hektáronként tavaly 7,35 tonnát adott, szemben a mostanival, amikor csak 6,6 tonna termett.

Az őszi árpa tavaly átlagosan 6,9 tonnával fizetett, most ennél fél tonnával kevesebbet adott, mert hektáronként 6,4 tonna termett nálunk és az általunk működtetett integrációban. Ugyanis közel 2000 hektáron mintegy 400 földhasználóval vagyunk szerződésben, nekik mi végezzük el a vetéstől a betakarításig az összes munkálatot. Elég összetett és mondhatom zavaros az ottani állapot, mert a termelőket a területük után sorolják különböző kategóriákba, és például akinek a termőfelülete meghaladja a 30 hektárt, annak már 3 növénnyel kell foglalkoznia ugyanabban az évben.

aratás
Fotó: Csatlós Norbert
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: